Wcześniejsze emerytury rolnicze do 2023 roku? Projekt wciąż jest w Sejmie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2017,11:15 Aktualizacja: 16-02-2017,11:42
A A A

Wraz z końcem roku rolnicy mają stracić przywilej przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. W Sejmie wciąż procedowany jest jednak projekt zmiany w prawie, który wydłużyłby taką możliwość do 2023 roku.

Pod koniec ubiegłego roku została uchwalona Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która obniża w Polsce powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Elżbieta Rafalska, waloryzacja emerytur i rent, emerytury, renty, ministerstwo pracy, świadczenia

Minister ustaliła wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

  Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy podpisała komunikat ustalający wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. na 100,44 proc. - dowiedziała się PAP w resorcie. Pierwotnie planowany wskaźnik miał być wyższy i wynosić 100,73...

Dla rolników decyzja ta oznacza ujednolicenie wieku emerytalnego i - tym samym - utratę prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 i 60 lat. Ten przywilej gospodarze zachowają tylko do końca 2017 r.

O wcześniejszą emeryturę rolniczą mogą ubiegać się wyłącznie ci farmerzy, którzy wszystkie ustawowe warunki do przyznania tego świadczenia spełnią do 31 grudnia br. Już wcześniej rząd zapowiedział, że powrót do obowiązujących przed 1 stycznia 2013 r. zasad nie powinien gwarantować przechodzenia na emeryturę rolników oraz w stan spoczynku sędziów i prokuratorów po 31 grudnia br.

Przynajmniej teoretycznie może się to jeszcze zmienić. W odpowiedzi na jedno z wystąpień łódzkiego samorządu rolniczego w sprawie tych świadczeń, ministerstwo rolnictwa wskazało, iż w Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (autorstwa parlamentarzystów PSL).

W dokumencie "proponuje się przedłużenie do 31 grudnia 2022 r. funkcjonowania w systemie ubezpieczenia społecznego rolników świadczenia w postaci tzw. wcześniejszej emerytury dla rolników w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny".

Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu połączonych komisji: polityki społecznej i rodziny oraz rolnictwa i rozwoju wsi 4 października 2016 r. Dokument skierowano do dalszych prac legislacyjnych w podkomisji nadzwyczajnej.

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu nie wynika jednak, by poczyniono kolejne kroki w sprawie tej regulacji. Stanowisko rządu, które wpłynęło 13 października, jest negatywne.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu