Spóźnialscy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2017,15:25 Aktualizacja: 21-06-2017,15:28
A A A

31 maja minął "podstawowy" termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2017 rok. Spóźnialscy mogą jednak jeszcze dostarczać dokumenty do 26 czerwca.

Rolnicy, którzy złożyli lub złożą swoje wnioski po 31 maja, ale nie później niż do wspomnianego dnia otrzymają należne płatności pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swojej stronie internetowej.

dopłaty, pieniądze, ARiMR, dopłaty bezpośrednie, dopłaty dla rolników

Wypłacono już ponad 97 procent dopłat bezpośrednich za zeszły rok

Do środy 14 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ponad 14,211 mld zł, czyli 97,28 proc. przewidzianej do wypłaty kwoty środków na dopłaty bezpośrednie za ub. r. - poinformował w komunikacie resort...

Dokument o przyznanie płatności na rok 2017 rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został prawidłowo wypełniony i złożony w terminie oraz na podstawie dołączonych do niego właściwych dokumentów.

Braki stwierdzone w złożonych wnioskach, załącznikach czy materiale graficznym, które zostaną uzupełnione po 26 czerwca nie będą uwzględniane w postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

Do 20 czerwca do godz. 8.30 w agencji zarejestrowano 1,3377 mln wniosków, czyli 99,01 proc. wszystkich złożonych przed rokiem.

Decyzję o wydłużeniu o ponad dwa tygodnie terminu składania dokumentów o przyznanie płatności bezpośrednich, obszarowych (płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych) podjął Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa na wniosek rolników oraz organizacji i instytucji działających na rzecz gospodarzy.

Z kolei do 20 czerwca ARiMR wypłaciła rolnikom 14,243 mld zł, czyli 97,5 proc. szacowanej puli środków na płatności bezpośrednie za 2016. Oznacza to, że agencja wywiązała się z realizacji zadania przed terminem wyznaczonym przez UE. Nie ma zatem niebezpieczeństwa, że Komisja Europejska nałoży na Polskę karę finansową za niezrealizowanie płatności w wyznaczonym czasie.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu