Są pieniądze dla pszczelarzy. KOWR wspiera rynek produktów pszczelich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KOWR | redakcja@agropolska.pl
17-07-2018,10:45 Aktualizacja: 17-07-2018,12:58
A A A

Korzystanie z dofinansowania działań prowadzonych w sektorze pszczelarskim możliwe jest na podstawie zatwierdzonego przez Komisję Europejską trzyletniego Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa.

Wsparcie to służy wzmocnieniu poszczególnych ogniw związanych z produkcją i zbytem produktów pszczelich, a w dalszej perspektywie wpływa na stopniową i trwałą poprawę kondycji sektora pszczelarskiego - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Bożepole, powiat wejherowski, pomorze, oprysk pola rzepaku, wymarłe pszczoły, pszczelarstwo, ryszard voss

Zginęły tysiące pszczół. Jest ugoda pszczelarzy z rolnikiem

Rolnik z Bożegopola koło Wejherowa przypadkowo unicestwił tysiące pszczół. Ryszard Voss, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku apeluje o właściwe stosowanie środków ochrony roślin. Na początku tygodnia rolnik z...
Pomoc finansowa w ramach mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" kierowana jest do branży pszczelarskiej, gdzie końcowymi odbiorcami wsparcia są producenci produktów pszczelich posiadający nie mniej niż 10 rodzin pszczelich.

Przedmiotowi producenci zobowiązani są do posiadania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego lub wpisu do rejestru powiatowego lekarza weterynarii. Odbiorcą końcowym może być beneficjent pomocy wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej.

Wsparcie oraz działania objęte mechanizmem kierowane są w stronę pomocy technicznej dla pszczelarzy i organizacji pszczelarzy, zwalczania inwazji pasożytów i chorób pszczół (w szczególności warrozy), racjonalizacji sezonowego przenoszenia uli, wsparcia zasiedlania uli we Wspólnocie oraz poprawy jakości produktów, aby skuteczniej pozycjonować produkty na rynku.

pszczoły, owady, opryski, środki ochrony roślin, rolnictwo

Rolnik musi dbać o pszczoły. Powstaną specjalne komisje?

Media pełne są w ostatnich miesiącach historii o śmierci tysięcy pszczół zatrutych nieprawidłowo stosowanymi przez rolników środkami ochrony roślin. Stąd pomysł propagowany m.in. przez środowisko pszczelarskie, by w każdej gminie...
Refundacji podlegają całkowite lub częściowe (w zależności od kierunku wsparcia) koszty netto (bez VAT) poniesione na realizację następujących działań: przeprowadzenie szkoleń i konferencji, zakup pszczół, zakup sprzętu pszczelarskiego, wykonanie analiz jakości miodu, zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej oraz zakup leków do zwalczania warrozy.

W każdym sezonie pula środków przeznaczona na realizację wsparcia sektora pszczelarskiego to ok.  25 mln zł.

W sezonie 2016/2017 przedmiotowa kwota została rozdysponowana niemalże w 100 procentach.

W sezonie 2017/2018 złożono 407 projektów, z czego do realizacji przyjęto 405 projektów.

Na sezon 2018/2019 złożono 374 projekty, które aktualnie podlegają ocenie - podaje KOWR.

Więcej informacji na temat mechanizmu można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu