Zginęły tysiące pszczół. Jest ugoda pszczelarzy z rolnikiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Janczur PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2018,18:05 Aktualizacja: 25-05-2018,21:07
A A A

Rolnik z Bożegopola koło Wejherowa przypadkowo unicestwił tysiące pszczół. Ryszard Voss, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku apeluje o właściwe stosowanie środków ochrony roślin.

Na początku tygodnia rolnik z Bożegopola koło Wejherowa opryskał chemicznymi środkami ochrony roślin 60-hektarowe pole rzepaku. Było ono głównym miejscem zbioru nektarów dla okolicznych pszczół.

Bożepole, powiat wejherowski, pomorze, oprysk pola rzepaku, wymarłe pszczoły, pszczelarstwo

Pszczoły zbierały nektar, a rolnik opryskiwał pole. Setki pustych uli

- To nawet katastrofa ekologiczna - mówią pszczelarze z Pomorza. W wyniku oprysków rzepaku w miejscowości Bożepole (pow. wejherowski) zginęły pszczoły z około 200 uli. Oprysków dokonano na 60 hektarowym polu rzepaku należącym...

Opryski zaczął około godz. 17, czyli podczas największej aktywności owadów. Przypadkowo doprowadził do śmierci tysięcy pszczół z około 200 pasiek.

Hodowcy pszczół początkowo planowali uzyskać zadośćuczynienie od rolnika na drodze prawnej, po przeprowadzeniu badań. Jak jednak tłumaczył Piotr Wittbrodt, wójt gminy Łęczyce w poniedziałek do urzędu miasta dotarło oświadczenie pszczelarzy o porozumieniu między nimi a rolnikiem. Pismo podpisało dziewięciu pszczelarzy, których pszczoły padły.

Jak poinformował Voss, wytrucie pszczół w okolicach Bożegopola jest już drugim takim zdarzeniem na Pomorzu w tym roku. Dodał, że w okresie kwitnienia rzepaku zdarza się najwięcej zatruć pszczół przez rolników, którzy nieodpowiednio stosują środki ochrony roślin.

Szef WZP w Gdańsku wystosował do rolników i całego społeczeństwa apel o przestrzeganie norm związanych z ochroną roślin w związku z ich wpływem na pszczoły miodne.

Światowy Dzień Pszczół, pszczoła, owady zapylające, pszczoła miodna, bioróżnorodność

Pszczoły będą miały swój dzień. Ich praca warta jest miliardy

20 maja po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócić uwagę, że stosowanie...

- Szkody wyrządzone pszczelarzom przez niewłaściwie przeprowadzane zabiegi są tylko niewielkim wycinkiem strat, jakie ponosi środowisko. Powoduje to zagładę całego ekosystemu, głównie przez unicestwienie życia wielu dziesiątek tysięcy "dzikich zapylaczy", będących częścią składową tego systemu. Przynosi to także wymierne straty samemu rolnikowi, przez znaczne obniżenie plonów roślin, które są w niedostateczny sposób zapylone - podkreślił w rozmowie z PAP.

Pszczoła miodna jest na trzecim miejscu wśród zwierząt, które najbardziej wpływają na PKB. Nieprzestrzeganie zasad niezależnie od skutków od odpowiedzialności cywilnej wobec poszkodowanych pszczelarzy, skutkuje również sankcjami w wypłatach przyznawanych rolnikom płatności bezpośrednich oraz płatności w ramach działań obszarowych PROW.

- Jako pszczelarze staramy się dotrzeć do rolników z przekazem o właściwym stosowaniu środków ochrony roślin, gdyż leży to w interesie nas wszystkich, całego społeczeństwa. Zapylanie zarówno przez pszczoły miodne, jak i przez pozostałe owady zapylające jest wartością nadrzędną, mającą wpływ na nas wszystkich - powiedział na koniec Voss.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu