Resort rolnictwa o wypłacie dopłat bezpośrednich. Niewykluczona zmiana planowanych stawek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-12-2023,16:10 Aktualizacja: 28-12-2023,21:38
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przekazało najważniejsze - według swojej oceny - informacje dotyczące realizacji płatności bezpośrednich za 2023 rok.

Jak poinformował resort, pula środków na ten cel wynosi około 3,67 mld euro i jest wyższa o około 169 mln euro od kwoty na 2022 r. Od 16 października do 30 listopada (tak, jak w latach ubiegłych) wypłacane były zaliczki. W ramach tej pomocy (w ciągu 1,5 miesiąca) wypłacono około 9,2 mld zł blisko 1,2 mln rolników, w tym około 1,1 mld zł z tytułu płatności ONW. Od 1 grudnia 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wypłaca płatności końcowe za 2023 r.

„Należy zauważyć, że w związku z reformą Wspólnej Polityki Rolnej od 2023 r. wsparcie przyznawane jest na podstawie nowych przepisów Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadziły nowe rodzaje wsparcia, np. ekoschematy. Zgodnie z przepisami UE, na ekoschematy należy przeznaczyć minimum 25 proc. środków na płatności bezpośrednie. W związku z tym w Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027 (PS WPR) na ekoschematy na 2023 r. zaplanowano ogółem (ekoschematy obszarowe i Dobrostan zwierząt) około 872,5 mln euro” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

wiceminister, czerniak, dopłaty, kukurydza, kredyty płynnościowe, rolnicy, protest

Wiceminister rolnictwa: pieniądze na dopłaty do kukurydzy są zapewnione w projekcie budżetu na 2024 r.

Pieniądze na dopłaty do kukurydzy są zapewnione w projekcie budżetu na 2024 rok. To jest kwota rzędu ok. 1,3 mld - poinformował w środę wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Wiceminister Czerniak został zapytany w środę w Radiu Lublin o...

Zapewniono w nim, że nie ma planów zmniejszenia puli środków na ten cel. Jednocześnie, analogicznie jak w latach poprzednich w przypadku płatności bezpośrednich, stawki poszczególnych płatności na daną kampanię są określane na podstawie rzeczywistych danych (powierzchni działek, liczby sztuk zwierząt) zadeklarowanych przez rolników i zweryfikowanych przez ARiMR.

„Ta zasada obowiązuje również w 2023 r., także w odniesieniu do ekoschematów. Po otrzymaniu od ARiMR stabilnych, zweryfikowanych danych w zakresie powierzchni kwalifikującej się do wsparcia, wysokość stawek płatności dla poszczególnych ekoschematów zostanie określona w rozporządzeniu MRiRW wydawanym w porozumieniu z ministrem finansów. W przypadku, gdyby powierzchnia działek lub liczba zwierząt kwalifikujących się do płatności w ramach ekoschematów przekroczyła pierwotnie zakładane wielkości, konieczna może okazać się zmiana wcześniej planowanych stawek określonych w PS WPR. Niemniej jednak, przy ustalaniu wysokości stawek za ekoschematy, MRiRW planuje skorzystać z przewidzianych w prawie UE możliwości przesuwania środków pomiędzy poszczególnymi płatnościami, tak aby rzeczywiste stawki były jak najbardziej zbliżone do planowanych” – wyjaśniło MRiRW.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu