Producenci pszenicy i kukurydzy dostaną pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2023,8:05 Aktualizacja: 10-02-2023,8:42
A A A

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku zakłóceń na rynku zbóż w związku z wojną w Ukrainie, otrzymają pomoc. Będą to dopłaty do każdej sprzedanej tony pszenicy lub kukurydzy od 15 grudnia ub.r. do 31 maja br. - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Polityk poinformował, że występuje z wnioskiem do Rady Ministrów o wsparcie dla producentów zbóż. Zostanie też przekazany wniosek do KE o uruchomienie rezerwy kryzysowej. Wynosi ona ok. 500 mln euro, ale nie wiadomo, czy i ile Polska uzyska środków.

Fundusz Ochrony Rolnictwa, skup płodów rolnych, KOWR, rekompensaty dla rolników

Firma skupowa niewypłacalna? Z tego funduszu mają być wypłacane rekompensaty

Na wyodrębnionym rachunku bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mają być gromadzone środki w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa. Przepisy mają być przyjęte jeszcze w tym kwartale. W wykazie prac legislacyjnych i...

Dlatego równolegle przygotowywany jest krajowy program pomocy dla producentów pszenicy i kukurydzy finansowany ze środków budżetowych. W trakcie przygotowania jest odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów. - Jest to mechanizm, który zostanie zastosowany po uzyskaniu akceptacji Komisji Europejskiej - poinformował Kowalczyk.

Najwyższą pomoc otrzymają rolnicy z województw graniczących z Ukrainą - tj. z lubelskiego i podkarpackiego - w wysokości 250 zł do tony pszenicy; rolnicy z woj. mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego - 200 zł/t; a w pozostałych - po 150 zł/do tony.

- Różnice wynikają stąd, że ceny oferowane dla rolników są zróżnicowane regionalne, wpływ na to ma też odległość do portów jako, że znaczna część zbóż jest przeznaczona na eksport - powiedział wicepremier. Dowodem sprzedaży będzie faktura potwierdzająca zbycie zboża w okresie od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja br.

Minister wyjaśnił, że daty są o tyle ważne, by rolnicy nie wstrzymywali się ze sprzedażą ziarna. Natomiast dopłata od 15 grudnia ub.r. wynika stąd, że w tym miesiącu nastąpił znaczący spadek stawek na rynkach światowych, a co za tym idzie również w Polsce.

pieniądze, złoty, banknot

Rezerwa UE dla rolników niebawem powinna zostać uruchomiona

Unijna rezerwa kryzysowa dla rolników powinna zostać uruchomiona w ciągu kilku tygodni - poinformował w piątek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że mogłoby to być kilka milionów złotych. Unijny komisarz...

Kowalczyk zaznaczył, że pomoc będzie limitowana do 50 hektarów powierzchni upraw pszenicy i kukurydzy. Będzie  przysługiwała do 60 proc. wyliczonego plonu, gdyż przyjęto założenie, że przeciętnie rolnicy sprzedali ok. 40 proc. zboża. Przeciętny plon w kraju został wyliczony dla pszenicy wynosi 5,5 tony z ha, a kukurydzy 7 ha z ha.

Realnie po przeliczeniu tych wskaźników maksymalnie rolnik do hektara pszenicy może otrzymać w woj. lubelskim i podkarpackim - 825 zł/ha pszenica i 1050 zł kukurydza, w woj. podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim będą to 660 zł/ha i kukurydza 840 zł/t, a dla pozostałych - 495 zł/ha pszenicy i 630 zł/ha do kukurydzy.

Maksymalnie kwota pomocy może wynieść ok. 50 tys. zł. Wnioski o pomoc będzie można składać do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 czerwca.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu