Dodatek dla sołtysów. KRUS podaje szczegóły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2023,11:40 Aktualizacja: 12-06-2023,11:41
A A A

Od 1 lipca będziemy przyznawać świadczenia pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa dla wszystkich osób pełniących tę funkcję, nawet w przypadku pobierania świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego - poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jak dodała, świadczenie pieniężne będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej, który będzie można złożyć w oddziale regionalnym albo placówce terenowej KRUS właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy od 1 lipca. 

prezydent, duda, ustawa, fundusz ochrony rolnictwa, świadczenie, sołtys

Prezydent podpisał dwie ważne ustawy. Będą rekompensaty dla rolników i dodatek dla sołtysów

Prezydent Andrzej Duda 5 czerwca podpisał Ustawę z 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz Ustawę z 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Celem drugiego z wymienionych aktów jest stworzenie...

Zaświadczenie, oświadczenie

„Do wniosku o przyznanie świadczenia należy dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji oraz oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. Jeżeli wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia przez wnioskodawcę funkcji sołtysa, wydaje postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia ze względu na brak danych potwierdzających okres pełnienia funkcji. Postanowienie to należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia. W przypadku braku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż 8 lat, zaświadczenie będzie mogło być zastąpione pisemnym oświadczeniem złożonym przez wnioskodawcę o spełnieniu tego wymogu, potwierdzonym pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa” – precyzuje w komunikacie KRUS.

składki, ubezpieczenie, krus, wysokość, kasa rolniczego ubezpieczenia społecznego

Składki do KRUS za trzeci kwartał. Ile trzeba zapłacić?

Wysokość miesięcznej składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe w III kwartale 2023 r. ogłosiła właśnie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Podobnie jak ostatnio wysokość składki na ubezpieczenie...

300 zł z waloryzacją

Decyzja w sprawie o przyznanie świadczenia będzie wydawana w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o jego przyznanie.

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa uzyskają osoby, które: 

- pełniły funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,

- uzyskały odpowiedni wiek: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat,

- nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Co istotne, przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.

„Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jego przyznanie, w kwocie 300 złotych miesięcznie, wypłacanej do 15. dnia każdego miesiąca. Kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji (od 1 marca danego roku) o wskaźnik waloryzacji ustalony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – podsumowuje Kasa. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu