Banknot 500 złotowy trafił do obiegu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2017,8:35 Aktualizacja: 11-02-2017,12:30
A A A
Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego trafił w piątek do obiegu. Ma zapewnić niezakłócony obieg gotówki i zmniejszyć koszty emisji znaków pieniężnych - poinformował Narodowy Bank Polski. 
 
Najwyższy polski nominał, banknot 500-zł, zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie NBP ma wymiary 150x75 mm. - Jest o 4 proc. większy od banknotu 200 zł, co ułatwia osobom niewidzącym i słabo widzącym szybkie rozpoznanie nowego banknotu - powiedziała Barbara Jaroszek, wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

NBP, sektor bankowy, banki, KNF, Adam Glapiński, Narodowy Bank Polski

Nadzór nad bankami przejmie NBP? To trudna i ryzykowna operacja

Podzielone są zdania na temat zmiany lokalizacji nadzoru bankowego. Zwolennicy i przeciwnicy przeniesienia nadzoru nad systemem bankowym z KNF-u do NBP są zgodni w jednym: szybko takiej zmiany nie da się przeprowadzić, a ważniejsze jest załatwienie...
Jak podkreśliła nowy pieniądz ma zaawansowane technologicznie zabezpieczenie najwyższej klasy. - To najnowocześniejsze zabezpieczenia na świecie. Wykorzystano w nim m.in. okienkową nitkę zabezpieczającą, farby (zmienną optycznie i opalizującą), oraz element recto verso - uzupełniające się w świetle przechodzącym elementy graficzne na obu stronach banknotu.

Szyszak husarski i nitka zabezpieczająca zmieniają barwę równocześnie przy poruszaniu banknotem - wymieniła Jaroszek.
 
Wśród najważniejszych zabezpieczeń są też znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat z napisem: 500 zł, z lewej strony u góry - w kolorze zielonym, fragmenty ornamentów i napisów mikrodrukiem oraz elementy owalu z prawej strony portretu - w kolorze jasnozielonym, numeracja w lewej części banknotu - w kolorze czerwonym. Nitka okienkowa znajduje się w środkowej części banknotu.
 
Zabezpieczenia można sprawdzać dotykiem, oglądając banknot pod światło, lub patrząc na niego pod kątem.
 
Na przedniej stronie nowego banknotu widnieje wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Król jest zwrócony w stronę herbu rodu Sobieskich, a po lewej stronie widać szyszak husarski - symbol dokonań militarnych władcy. Całość utrzymana jest w kolorystyce różnych odcieni brązowego, niebieskiego, bordowego i zielonego.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj