Ponad 78 mln euro na podlaskie lokalne grupy działania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Robert Fiłończuk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-01-2024,23:55 Aktualizacja: 04-01-2024,23:58
A A A

Ponad 78,6 mln euro dofinansowania z funduszy unijnych trafi do lokalnych grup działania w województwie podlaskim. Za te pieniądze będą one realizowały projekty dotyczące np. rozwoju turystyki, edukacji, cyfryzacji czy przedsiębiorczości.

Pieniądze zostały przyznane w ramach realizacji strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) wprowadzonej przez Komisję Europejską w perspektywie 2014-2020 i kontynuowanej w ramach nowych Funduszy Europejskich dla Podlaskiego (FEdP) 2021-2027. Jest to koncepcja rozwoju terytorialnego wdrażanego przez lokalną grupę działania (LGD) na podstawie lokalnej strategii rozwoju.

Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, zarządzanego przez samorząd województwa oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i inicjatywy LEADER.

W czwartek umowy o dofinansowanie podpisali z zarządem województwa podlaskiego przedstawiciele 13 lokalnych grup działania z całego regionu - cztery są nowe, dziewięć funkcjonowało i realizowało lokalne strategie rozwoju w perspektywie 2014-2020.

mkiś, ministerstwo klimatu i środowiska, oze, odnawialne źródla energii, fotowoltaika, biogaz, biometan, wiatraki

Porozumienia sektorowe w kontekście wyzwań OZE w Polsce

Podsumowanie dotychczasowych prac grup roboczych, bieżące wyzwania związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz plany na przyszłość - to główne tematy posiedzeń Rad Koordynacyjnych porozumień sektorowych w obszarze...

Najwięcej pieniędzy dostała LGD Puszcza Knyszyńska, z którą podpisana została umowa na przeszło 8,8 mln euro.

Ponad 6,7 mln euro dostanie LGD Fundusz Biebrzański. Jej prezes, burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel zadeklarował, że w planach są inwestycje w odnawialne źródła energii i w magazyny energii, w rozwój przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy oraz w rewitalizację obszarów zaniedbanych.

LGD Szlak Tatarski, która otrzyma blisko 4,2 mln euro, ma w planie sfinansowanie nie tylko OZE, ale też np. rozwój turystyki czy renowację zabytków.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział przed podpisaniem umów, że w strategiach rozwoju przygotowanych przez LGD widać, iż mają one pomysły na wsparcie mieszkańców na poziomie lokalnym. Zwrócił uwagę na projekty OZE, rewitalizację czy turystykę. "Gratuluję, ale teraz do pracy" - dodał Kosicki.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich