Najlepsi uczniowie odebrali dyplomy i cenne nagrody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2014,18:15 Aktualizacja: 16-10-2017,22:52
A A A

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej (woj. małopolskie) odbyły się centralne eliminacje XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W rywalizacji uczestniczyło 222 uczniów z całego kraju.

Organizatorzy podkreślają, że tegoroczny finał stał na dobrym poziomie, zarówno pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym. - Nawojowa kolejny raz udowodniła, że potrafi perfekcyjnie zorganizować dużą imprezę - mówił prof. dr hab. Andrzej Radecki, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Zwrócił uwagę, że wiedza i umiejętności praktyczne uczestników finału olimpiady okazały się bardzo wysokie. - Z roku na rok jest coraz lepiej. Rośnie nowe pokolenie ludzi zafascynowanych nowoczesnym rolnictwem, żywnością i ekologią - zaznaczył prof. Radecki.

Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w MRiRW podkreśliła wielką wagę olimpiady w edukacji: - To świetna okazja, aby uczniowie sprawdzili w praktyce swoje umiejętności i wiedzę zdobytą w szkole. Jestem pewna, że dzisiejsi laureaci po ukończeniu studiów będą tymi, którzy nadadzą ton polskiemu rolnictwu.

Zwycięzcy poszczególnych bloków tematycznych: blok produkcja roślinna - Marcin Owczarzak (ZSP w Gąsawie), blok produkcja zwierzęca - Tomasz Parzych (ZSR w Grudziądzu), mechanizacja rolnictwa - Stanisław Kościelny (ZSCKR w Hańczowej), blok ogrodnictwo - Jakub Wróblewski (ZS nr 39 TO w Warszawie), blok żywienie człowieka i gospodarstwo domowe - Angelika Stefaniak (ZS nr 5 w Lublinie), blok agrobiznes - Józef Leonczuk (ZS nr 4 w Bielsku Podlaskim), blok leśnictwo - Karolina Nagler (TL w Miliczu), blok ochrona i inżynieria środowiska - Jakub Chmiel (II LO w Krakowie), blok architektura krajobrazu - Katarzyna Sabaj (V LO w Krakowie)

***

Organizatorem zmagań uczniów z całej Polski w Nawojowej był Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach wraz z Komitetem Okręgowym OWiUR przy Uniwersytecie Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie. Uroczyste otwarcie eliminacji odbyło się 6 czerwca, a rozdanie nagród zwycięzcom - dzień później.

Na laureatów centralnych eliminacji czekały atrakcyjne nagrody. Fundacja BGŻ przeznaczyła ponad 127 tys. zł na stypendia dla 40 laureatów (30 studentów i 10 uczniów szkół ponadgimnazjalnych). Studenci otrzymali stypendia w wysokości 3420 zł. Ta kwota zostanie podzielona na 10 miesięcy roku akademickiego. Natomiast wysokość stypendium uczniowskiego wynosi 1500 zł wypłacanych w 10 ratach miesięcznych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło 21 tys. zł na nagrody rzeczowe w eliminacjach okręgowych i centralnych.

Z kolei ministerstwo rolnictwa przeznaczyło 50 tys. zł na nagrody rzeczowe w eliminacjach centralnych w dziewięciu blokach tematycznych. Nagrody otrzymali laureaci, którzy zajęli pierwsze miejsce w każdym z bloków (9 osób), ich opiekunowie (9 osób), dwie najlepsze szkoły oraz dziewięciu nauczycieli akademickich wyróżniających się w organizacji OWiUR.

Od wydawnictwa APRA będącego patronem medialnym olimpiady szkoły rolnicze, których uczniowie wyróżnili się w czasie zmagań, otrzymały roczne prenumeraty czasopism o wartości ponad 20 tys. zł.

Poleć
Udostępnij