Więcej kwasu w Grupie Azoty. Jest potrzebny do produkcji pestycydów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2023,8:00 Aktualizacja: 27-01-2023,11:21
A A A

Grupa Azoty w Tarnowie uruchomiła nową instalację kwasu azotowego stężonego o zdolności produkcyjnej 40 tys. ton/rok, która zwiększa dotychczasowe moce produkcyjne o 100 proc. Kwas wykorzystuje się m.in. do wytwarzania środków ochrony roślin.

"To już druga linia produkcyjna kwasu stężonego o stężeniu powyżej 98 proc. Łączne moce produkcyjne w tarnowskiej spółce wynoszą już 80 tys. ton/rok. Grupa Azoty jest jedynym producentem kwasu azotowego stężonego w Polsce, stąd inwestycja ma duże znaczenie dla zabezpieczenia dostaw do produkcji wysokowartościowych chemikaliów" - wskazuje w komunikacie państwowy gigant chemiczny.

Grupa Azoty, Tomasz Hinc, magazyn składowania nawozów, produkcja nawozów

Grupa Azoty uruchomiła nowy magazyn składowania nawozów

Grupa Azoty uruchomiła w Tarnowie nowy magazyn składowania nawozów, w którym można przechowywać łącznie ok. 6 650 ton produktów. Koszt inwestycji wyniósł ponad 14,5 mln zł. "Nowy kompleks stwarza możliwość...

Jak podkreśla, uruchomienie instalacji umacnia jego pozycję rynkową jako europejskiego lidera w segmencie dostawców surowców dla producentów nitrocelulozy, dodatków do paliw oraz branży syntezy substancji organicznych, mających szerokie zastosowanie jako półprodukty do wysokowartościowych chemikaliów.

"Nowa linia kwasu azotowego stężonego umacnia silną pozycję Grupy Azoty jako kluczowego dostawcy surowców m.in. w obszarze materiałów nitrujących. Nasz produkt dostarczany jest obecnie do ponad 30 odbiorców, w 20 krajach europejskich, a podwojenie mocy produkcyjnych istotnie zwiększa potencjał grupy kapitałowej" - stwierdził cytowany w komunikacie Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Firma pozwolenie na budowę drugiej linii produkcyjnej uzyskała w kwietniu 2020 roku. Budowa trwała 2,5 roku, a nakłady inwestycyjne sięgnęły 57,1 mln zł. Ruch testowy instalacji potwierdzający uzyskanie projektowej zdolności produkcyjnej odbył się w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku.

"Stężony kwas azotowy wytwarzany jest w procesie zatężania kwasu azotowego 60 proc. metodą rektyfikacji ekstrakcyjnej. Kwas azotowy stężony kierowany jest w Europie do produkcji między innymi środków ochrony roślin, pianek poliuretanowych, barwników, dodatków do paliw, które zmniejszają emisje spalin oraz do innych syntez organicznych" - wylicza Grupa Azoty.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie