W PKN Orlen będą badać glony jako biokomponenty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2016,8:40 Aktualizacja: 13-06-2016,9:07
A A A

W zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiona stacja doświadczalna, gdzie z wykorzystaniem dwutlenku węgla i wody poprodukcyjnej hodowane będą glony, służące do produkcji wyższej generacji biokomponentów paliw.

To innowacyjny projekt płockiego koncernu, którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania biopaliw, zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez unijną Dyrektywę o Odnawialnych Źródłach Energii na 2020 r.

produkcja biopaliw z glonów, pkn orlen, Odnawialne Źródła Energii

Biopaliwa z glonów? To całkiem możliwe

W rafinerii PKN Orlen w Płocku powstanie stacja doświadczalna, gdzie z wykorzystaniem dwutlenku węgla i wody poprodukcyjnej hodowane będą glony. Celem tego innowacyjnego projektu jest opracowanie technologii produkcji wyższej generacji...

Obecnie, w ramach przedsięwzięcia, zakończył się pierwszy etap prac badawczych na Uniwersytecie Szczecińskim i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie wytypowano odpowiednie szczepy glonów olejowych i taksonów okrzemek, które zostaną przeniesione do hodowli w stacji doświadczalnej PKN Orlen.

Koncern zaznaczył, że trwa jeszcze proces przetargowy na wyłonienie wykonawcy budowy stacji doświadczalnej wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie zakładu w Płocku, gdzie znajduje się największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny. Uruchomienie zaplanowane jest jeszcze w tym roku.  

W stacji doświadczalnej "hodowane będą glony olejowe i okrzemki z wykorzystaniem medium hodowlanego, jakim będą wody poprodukcyjne i gaz bogaty w dwutlenek węgla, pochodzący z jednej z instalacji produkcyjnych".

"Głównym celem projektu jest ocena możliwości produkcji oleju z glonów i okrzemek w kierunku biopaliw drugiej generacji w warunkach rzeczywistych zakładu produkcyjnego w Płocku. Wyprodukowany doświadczalnie w rafinerii olej z glonów i okrzemek będzie badany pod kątem produkcji estrów, jak również biokomponentów syntetycznych" - zaznaczył PKN Orlen.
Orlen, OZE, stacja paliw, energia, prąd, inwestycje, fotowoltaika

Orlen stawia na OZE. Moduły fotowoltaiczne na stacjach

PKN Orlen pilotażowo montuje moduły fotowoltaiczne na jedenastu wybranych stacjach paliw w Polsce. Spółka podkreśla, że energia elektryczna generowana ze światła słonecznego zasili część potrzeb własnych stacji generując zarówno efekt...

PKN Orlen przyznał, że "jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o komercjalizacji technologii", opracowanej w ramach innowacyjnego projektu wykorzystania glonów i okrzemek do produkcji wyższej generacji biokomponentów paliw.

Od 2014 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o biopaliwach zakładająca, że od 2020 r. muszą one stanowić 10 proc. zużywanych w Polsce paliw. Nowela wdrożyła zapisy europejskiej dyrektywy, dotyczącej promowania energii ze źródeł odnawialnych.

Zgodnie z tymi regulacjami, priorytetem jest premiowanie biopaliwa wytwarzanego z odpadów i produktów nieżywnościowych z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Tylko komponenty spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju będą zaliczane do realizacji Narodowych Celów Wskaźnikowych. W nowelizacji znalazła się m.in. rozszerzona lista komponentów, które mogą być uznane za biopaliwa.

W Polsce najczęstszym dodatkiem do benzyny jest obecnie etanol, a do oleju napędowego - estry kwasów tłuszczowych FAME.

Koncern pracuje obecnie nad przeglądem swej strategii obejmującej lata 2014-17, która zakłada łączne nakłady na rozwój płockiego koncernu na poziomie 10,8 mld zł.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu