Ustawa ograniczająca obrót ziemią utrudnia życie spółkom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2017,13:00 Aktualizacja: 15-05-2017,13:23
A A A

Ograniczenie obrotu ziemią rolną okazało się jednym z istotniejszych czynników wpływających na obniżenie pozycji Polski w tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal".

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w rok po uchwaleniu, wzbudza coraz większy niepokój osób związanych z rynkiem kapitałowym. Zapisy tego dokumentu utrudniają sprzedaż firm, które są właścicielami gruntów rolnych - informuje "Puls Biznesu".

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, obrót ziemią, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, ministerstwo rolnictwa, krir

Resort analizuje uwagi do ustawy o obrocie ziemią. Będą zmiany?

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego będzie zmieniona, ale termin nowelizacji nie jest, póki co, określony. Ministerstwo rolnictwa analizuje na razie nadchodzące z całego kraju uwagi i propozycje. Wprowadzone przez władze obostrzenia w...

Szczególnie absurdalne  jest utrudnienie życia podmiotom, które chcą zadebiutować na giełdzie. - Dostaję informacje, że spółka nie może wejść na Giełdę Papierów Wartościowych z powodu kawałka trawnika przed biurowcem - denerwuje się Ryszard Wojtkowski, partner zarządzający Resource Partners.

Dlaczego? Ustawa daje bowiem Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu spółek posiadających ziemię rolną. Jeśli firma tego nie zaproponuje ANR, transakcja sprzedaży akcji lub udziałów jest nieważna.

- Konieczność zaoferowania ANR akcji na zasadzie pierwokupu mocno zaburza proces wchodzenia na giełdę i ustalania wyceny spółek. Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi wnikliwą i długotrwałą korespondencję w tej sprawie ze spółkami szykującymi się do debiutu giełdowego. Z naszych rozmów z klientami i obserwacji rynku wynika, że skala problemu jest duża - potwierdza Jakub Marcinkowski, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna w rozmowie z dziennikiem.

Zmiany w ustawie mogłoby zaproponować wyłącznie ministerstwo rolnictwa. Resort jeszcze w maju chce zakończyć analizę skarg organizacji rolniczych, osób prywatnych i firm, ma których działalność ma wpływ kontrowersyjny dokument. 

źródło: Puls Biznesu

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu