Rolnicy przystępują do programu Gobarto 500

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-07-2018,12:00 Aktualizacja: 14-07-2018,12:05
A A A

Gobarto 500 to program, którego celem jest odbudowa produkcji trzody chlewnej w Polsce. Inicjatywa zakłada partnerską współpracę firmy i rolnika w chowie przy użyciu nowoczesnych, ale także sprawdzonych technik tuczu.

Do programu dołącza coraz więcej rolników. Blisko 80 gospodarzy z ośmiu województw przeszło pozytywną weryfikację, przystąpiło do programu i zaczęło realizować wymogi administracyjne. Ośmiu z nich uzyskało pozwolenie na budowę budynku inwentarskiego.

- Cieszymy się, że coraz więcej rolników dołącza do Gobarto 500. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że tylko profesjonalizacja produkcji jest w stanie zapewnić stabilny zysk oraz rozwój branży - mówi prezes spółki Agro Gobarto Jacek Jagiełłowicz, odpowiedzialny za realizację programu Gobarto 500.

modernizacja gospodarstw rolnych, producenci prosiąt, producenci mleka, producenci opasów

Pieniądze czekają na hodowców. Nawet kilkaset tysięcy złotych

Hodowcy trzody chlewnej, którzy chcą rozwijać produkcję prosiąt a także producenci mleka i opasów do końca lipca mogą się ubiegać o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych. Dofinansowanie w ramach modernizacji może wynieść nawet...

Program zakłada wybudowanie na gruncie rolnika, przy współpracy z Gobarto, budynku inwentarskiego do 2 tys. sztuk trzody chlewnej. Umowa współpracy pomiędzy Gobarto i rolnikiem obejmuje 15 lat, gwarantując mu wynagrodzenie do 10 tys. miesięcznie, niezależnie od sytuacji na rynku trzody chlewnej oraz kwotę potrzebną na spłatę kredytu i bieżące funkcjonowanie fermy.

Przez cały okres umowy hodowca może korzystać również z kompleksowego wsparcia Gobarto, jeśli chodzi o samą technikę tuczu, nowe technologie pełną obsługę weterynaryjną czy pomoc w procedurach administracyjnych.

Gobarto prowadzi szkolenia dla rolników i podejmuje inicjatywy mające na celu rozwój polskiej produkcji mięsa wieprzowego. Organizuje Akademię Rolnika Gobarto 500, która powstała w odpowiedzi na bieżące problemy rynku trzody chlewnej oraz spotkania z uczniami szkół rolniczych.

śruta rzepakowa, fotowoltaika, cykl zamknięty, tuczniki

Tłoczy olej i robi śrutę z rzepaku

Hodowca prowadzi gospodarstwo rodzinne, w którym znajduje się niemal 200 macior rasy polskiej białej zwisłouchej. Produkuje on tuczniki w cyklu zamkniętym, a w ich żywieniu wykorzystuje własną śrutę i olej rzepakowy.   Stanisław...

- Pokazujemy jak prowadzić nowoczesny tucz, dzielimy się dobrymi praktykami. Przekazujemy dalej naszą wiedzę i doświadczenie. Dzięki takim inicjatywom możemy również dowiedzieć się czego oczekują od nas rolnicy i skuteczniej odpowiadać na ich potrzeby - mówi Paweł Spyrka, dyrektor ds. rozwoju trzody chlewnej w Gobarto.

Program Gobarto 500, powstał w odpowiedzi na "Deklarację rozwoju rynku produkcji mięsa wieprzowego" podpisaną w listopadzie 2016 r. przez ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz prezesa Cedrob SA Andrzeja Goździkowskiego.

Nabór do programu trwa nieprzerwanie. Specjaliści Gobarto 500 udzielają odpowiedzi na pytania zainteresowanych rolników i przedstawiają program m.in. podczas wydarzeń branżowych, organizowanych spotkań z rolnikami czy przez formularz dostępny na stronie internetowej.

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu