Powstanie terminal cukrowy. Produkcja surowca ma iść w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bożena Leszczyńska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2017,11:30 Aktualizacja: 16-11-2017,11:49
A A A

Ponad 80 mln zł ma kosztować terminal cukrowy (pierwszy w Polsce) Krajowej Spółki Cukrowej SA, który do połowy 2019 r. ma powstać w porcie w Gdańsku. Spółka planuje rocznie eksportować przez port ok. 300 tys. ton surowca, głównie do Azji.

W Gdańsku przedstawiciele KSC i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) podpisali umowę dotyczącą dzierżawy ok. 3 ha terenu pod budowę nowego terminala przeładunkowo-wysyłkowego wraz z infrastrukturą dostępową przeznaczoną do obsługi transportów cukru. Umowa dotyczy dzierżawy terenu przez 30 lat z możliwością przedłużenia.

Fabryka Cukierków Pszczółka, Krajowa Spółka Cukrowa, ksc, produkcja cukierków

KSC dokapitalizowała "Pszczółkę". Nowa fabryka cukierków otwarta

Fabryka Cukierków "Pszczółka", spółka zależna Krajowej Spółki Cukrowej, produkuje wyroby czekoladowe w nowym zakładzie, który uroczyście otwarto w Lublinie. Dzięki inwestycji, wartej 153 mln zł, fabryka...

W Porcie Wewnętrznym w sąsiedztwie Nabrzeża Wiślanego mają powstać silos (o średnicy 42 metrów i wysokości 60 metrów) o pojemności 50 tys. ton oraz pakownia cukru i magazyn logistyczny o pojemności ok. 10 tys. ton. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Henryk Wnorowski, prezes zarządu KSC powiedział, że jest to bardzo ważny dzień dla polskiego rolnictwa bowiem w kraju nigdy nie było profesjonalnego terminala cukrowego. Wyjaśnił, że taka decyzja oznacza, że spółka będzie kupować buraki, których produkcja jest opłacalna i rolnicy są zainteresowani jego uprawą.

Zaznaczył, że "w Polsce jesteśmy w stanie wyprodukować znacznie więcej cukru niż jesteśmy w stanie go skonsumować". - Naszym zamierzeniem jest, aby przy pomocy terminala "wypływała" co najmniej jedna czwarta naszej produkcji. Może to być ok. 300 tys. ton surowca w roku. To nie będzie cały nasz eksport, bo eksport wewnątrz Unii Europejskiej to też podobna wielkość - powiedział szef KSC.

cukier, buraki cukrowe, KSC, produkcja cukru, Krajowa Spółka Cukrowa

Trudna sytuacja na rynku cukru. KSC ma kłopoty

Krajowa Spółka Cukrowa znalazła się w nowej sytuacji po zniesieniu limitowania produkcji cukru, jej głównym zadaniem jest utrzymanie swojej pozycji rynkowej - powiedział wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Polska jest trzecim...

Przyznał, że inwestycja jest realizowana głównie z myślą o rynkach dalekowschodnich, Azji Południowo-Wschodniej, bo tam są główne rynki na cukier. Surowiec będzie transportowany luzem do portu głównie koleją i w Gdańsku będzie pakowany do opakowań od jednego kilograma do worków 50 kg.

Łukasz Greinke, prezes ZMPG zwrócił uwagę, że planowana inwestycja dla portu oznacza przede wszystkim "nowego kontrahenta, który będzie dostarczał do portu ładunki". - Zwiększa to też wolumen towarów obsługiwanych w porcie, co podwyższy pozycję portu w rankingach - dodał. Zaznaczył, że budowa terminala "wyprzedza tendencje na rynku cukru".

Krajowa Spółka Cukrowa SA jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. Koncern tworzy m.in. siedem cukrowni oraz zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, zbożowo-młynarskiego i ziemniaczanego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów