Jeden z największych projektów nawozowych wszedł w kolejny etap

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Gorczyca PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2022,13:10 Aktualizacja: 12-10-2022,14:15
A A A

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. podjęła decyzję o rozruchu mechaniczno-technologicznym drugiej linii granulacji mechanicznej saletry. To kolejny etap realizacji jednego z największych projektów nawozowych w Polsce.

Każda z dwóch linii granulacji mechanicznej może wyprodukować 1 200 ton na dobę saletry granulowanej mechanicznie lub 1 400 ton na dobę saletrzaku. Pierwsza linia ruszyła z produkcją 11 czerwca 2021 roku.

produkcja nawozów, zakłady nawozowe, Henryk Kowalczyk,Anwil, Grupa Azoty

Minister liczy, że będzie można pomóc zakładom azotowym

Zakup nawozów powinien być w akceptowalnej cenie - około 3-4 tys. złotych za tonę - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Odnosząc się do wysokich cen gazu wyraził nadzieję, że uda się pomóc zakładom nawozowym w Polsce....

Podstawowym celem inwestycji jest rozszerzenie asortymentu wytwarzanych nawozów dla potrzeb rolników, poprawa jakości saletry amonowej pod względem wytrzymałości mechanicznej granuli, zwiększenie bezpieczeństwa produkcji i transportu nawozów na bazie saletry amonowej i przygotowanie się do spełnienia wymogów związanych z ryzykiem potencjalnego ograniczenia obrotu nawozami o wysokiej zawartości azotanu amonu.

- W ramach zrealizowanego zadania inwestycyjnego "Wymiana turbozespołu TG1" w zakładowej elektrociepłowni wymieniono turbinę parową wraz z urządzeniami pomocniczymi, generator z układem wzbudzenia i wyprowadzeniem mocy oraz układy sterowania. Turbozespół zainstalowano na istniejących fundamentach, po ich wcześniejszym dostosowaniu - poinformował Paweł Wójcik, rzecznik prasowy Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.

Dodał, że nowy turbozespół ma moc 34 MW. - To 4 MW więcej niż poprzedni z lat 60. W układzie skojarzonym wytwarza ciepło technologiczne oraz energię elektryczną. Turbina jest wyposażona w 7 upustów pary, w tym 3 na poziomie par technologicznych - wyjaśnił i dodał, że pozwala pracować w wysokim stopniu skojarzenia wytwarzanego ciepła i energii elektrycznej.

- W efekcie uzyskuje się mniejszy wskaźnik jednostkowy zużycia ciepła na MWh, a co za tym idzie mniejszą emisję CO?/MWh w stosunku do poprzedniej maszyny - przekazał.

Zgodnie z komunikowanym wcześniej zakresem działalności po 22 sierpnia Grupa Azoty Puławy kontynuuje bez przeszkód realizację swoich inwestycji. - Trwające i już zakończone zadania z jednej strony zwiększają nasze możliwości produkcyjne, a z drugiej dostosowują nasz Zakład do wymagań Europejskiego Zielonego Ładu, odpowiadając na potrzeby nowoczesnego, zrównoważonego rolnictwa oraz zmniejszając emisyjność i energochłonność naszych procesów technologicznych - podsumował Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.
 

Poleć
Udostępnij