Minister liczy, że będzie można pomóc zakładom azotowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Gabriela Bogaczyk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2022,12:15 Aktualizacja: 11-10-2022,12:20
A A A

Zakup nawozów powinien być w akceptowalnej cenie - około 3-4 tys. złotych za tonę - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Odnosząc się do wysokich cen gazu wyraził nadzieję, że uda się pomóc zakładom nawozowym w Polsce.

Wicepremier został zapytany na antenie Radia Lublin o rządowe wsparcie dla zakładów nawozowych w kontekście rosnących cen gazu. Zauważył, że skutkiem wojny w Ukrainie jest wzrost cen paliw, w tym gazu.

produkcja nawozów, Janusz Wojciechowski, Komisja Europejska, opłata solidarnościowa

Bruksela otwiera drogę dla wsparcia producentów nawozów

W projekcie rozporządzenia Komisja Europejska otworzyła drogę do wsparcia m.in. producentów nawozów sztucznych, co powinno przełożyć się na obniżenie cen - mówi Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa. - 14...

Ze względu na ryzyko związane z brakiem klientów na drogi nawóz, zakłady azotowe ograniczyły produkcję, przeprowadzają też przeglądy techniczne.

- Liczymy tak szczerze mówiąc na to, że będzie można pomóc zakładom azotowym. Wspólnie z premierem Sasinem złożyłem wniosek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby można było niemalże nakazać produkcję nawozów azotowych zakładom, ale oczywiście z nakazaniem wiąże się rekompensata za potencjalne straty, czyli produkcję powyżej kosztów - i takie środki finansowe tam zabezpieczaliśmy - poinformował wicepremier.

Zastrzegł jednak, że są wątpliwości, czy nie byłaby to niedozwolona pomoc publiczna zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. - I też nie możemy narazić zakładów nawozowych na to, że np. za kilka miesięcy czy lat będą musiały zwracać dotację - dodał Kowalczyk.

Zakłady nawozowe oczekują na wznowienie produkcji, a rolnicy na zakup nawozów po akceptowalnej cenie. - Nie mówimy o cenie sprzed roku czy dwóch, ale akceptowalnej - w granicach 3-4 tys. zł za tonę - sprecyzował Kowalczyk.

23 sierpnia zarząd Grupy Azoty poinformował, że ze względu na wysokie ceny gazu, zakłady należące do Grupy wstrzymały produkcję nawozów azotowych. Analogiczną decyzję o wstrzymaniu produkcji nawozów ze względu na wysokie ceny gazu podjął także 23 sierpnia Anwil, należący do PKN Orlen. W poniedziałek, 29 sierpnia, Orlen ogłosił, że Anwil wznawia produkcję nawozów.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!