Instytut Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu deklaruje wsparcie w walce z pandemią

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2020,10:35 Aktualizacja: 25-03-2020,11:10
A A A
Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu zadeklarował Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi gotowość do włączenia się w walkę z koronawirusem. Instytut dysponuje odpowiednio zaawansowanym sprzętem i wyposażonymi laboratoriami, a przede wszystkim wykwalifikowaną kadrą. 
 
Jak powiedział prof. Marek Mrówczyński, dyrektor IOR - PIB, deklaracja ma charakter zapobiegawczy, na wypadek konieczności zwiększenia zakresu badań i wsparcia służb medycznych w związku z rozszerzeniem się skali zarażeń. 
 
Arkadiusz Artyszak, Sesja Naukowa IOR-PIB

O mątwiku burakowym na 58. Sesji Naukowej IOR-PIB w Opalenicy

Reforma rynku cukru w UE przeprowadzona w latach 2006-2008 spowodowała koncentrację uprawy buraka cukrowego w pobliżu cukrowni, co oznacza, że w niektórych gospodarstwach jest uprawiany częściej niż co 4 lata na tym samym polu. Proces ten...
- Instytut Ochrony Roślin - PIB, dysponując aparaturą do analiz PCR oraz do real-time PCR, może przystąpić do akcji. Ważne jest też to, że mamy nie tylko dobrą aparaturę, zdolną do wykrywania koronawirusa, ale też wykwalifikowanych fachowców, którzy wyrazili już wolę działania - podkreślił dyrektor Instytutu Ochrony Roślin - PIB. 
 
W razie konieczności IOR - PIB może ponadto udostępnić nowoczesne Centrum Badania Organizmów Kwarantannowych, Innowacyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych, posiadające certyfikat BSL 3 - odpowiedni do badania koronawirusa, dzięki któremu może również wesprzeć państwo w wykonywaniu analiz na obecność tego patogenu. 
 
- Aktywne włączenie się Instytutu Ochrony Roślin – PIB w walkę z koronawirusem wymaga zgody zarówno Ministerstwa Rolnictwa, jak i sanepidu, a przede wszystkim zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. My jesteśmy gotowi do działania – podsumowuje prof. Marek Mrówczyński. 
 
Aparatura, której użyczenie zadeklarował Instytut Ochrony Roślin - PIB, opiera się na zastosowaniu reakcji łańcuchowej polimerazy - PCR (polymerase chain reaction). Jest to metoda powielania łańcuchów DNA, polegająca na łańcuchowej reakcji polimerazy DNA w wyniku wielokrotnego podgrzewania i oziębiania próbki, w warunkach laboratoryjnych. 
 
Stosuje się ją m.in.: w badaniach nad genomem, charakteryzowaniu ekspresji genów, klonowaniu genów, diagnostyce klinicznej, identyfikacji osób zaginionych, kryminalistyce oraz paleontologii. 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej