Bayer chce przejąć Monsanto

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2016,10:45 Aktualizacja: 23-05-2016,11:22
A A A

Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer oficjalnie złożył w poniedziałek ofertę przejęcia międzynarodowego koncernu biotechnologicznego Monsanto za 62 miliardy dolarów.

Monsanto z centralą w Saint Louis w stanie Missouri produkuje m.in. herbicydy oraz zmodyfikowany genetycznie materiał siewny. Kupując Monsanto, Bayer chce się stać wiodącym na świecie przedsiębiorstwem w dziedzinie materiału siewnego, ochrony roślin i "właściwości roślin", jak to określiła niemiecka firma w obligatoryjnej informacji na temat zamierzonego przejęcia.

bayer, wynik finansowy, sprzedaż

Bayer prezentuje wynik finansowy

24 lutego 2016 r. na posiedzeniu Rady Nadzorczej Bayer AG zatwierdzona została kapitalizacja dywidendy za jedną akcję koncernu na poziomie 2,50 euro/akcja (2014: 2,25 euro). - Rok 2015 był dla Koncernu Bayer bardzo owocny. Chcielibyśmy, aby nasi...

Zgodę na to muszą jednak wyrazić organy nadzorcze obu przedsiębiorstw. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Bayer stanie się największym na świecie producentem chemii i nasion dla rolnictwa.

Agencja DPA zwraca uwagę, że koncern Monsanto jest na świecie krytykowany za swe zmodyfikowane genetycznie produkty. Kontrowersje wywołuje też preparat glifosat stosowany w herbicydzie Roundup, który jest flagowym produktem Monsanto.

W Unii Europejskiej trwa obecnie dyskusja nad przedłużeniem autoryzacji wykorzystania tego herbicydu bowiem podejrzewa się, że ma on właściwości kancerogenne. Przeciwny herbicydowi jest m.in. rząd Francji.

DPA odnotowuje, że organizacje obrońców środowiska i niemieccy Zieloni już w zeszłym tygodniu reagowały krytycznie, kiedy pojawiły się sygnały o planach firmy Bayer. - Inżynieria genetyczna i pestycydy nie są technologiami przyszłości, lecz technologiami ryzyka - mówił szef frakcji Zielonych w niemieckim Bundestagu Anton Hofreiter.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"