Alpaki, sokoły i pająki, czyli majówka w kampusie SGGW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2015,10:40 Aktualizacja: 18-05-2015,11:16
A A A

22 i 23 maja Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie organizuje Dni SGGW, które w tym roku są częścią obchodów 200-lecia uczelni.

Początki SGGW sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. W przyszłym roku minie 200 lat od czasu, kiedy Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie rolnicze.  Z tej okazji przygotowano mnóstwo atrakcji.

Podczas dwóch dni zaprezentują się wszystkie wydziały, koła naukowe, organizacje studenckie, zespoły artystyczne oraz inne jednostki organizacyjne pracujące na rzecz studentów i pracowników naukowych SGGW. To będzie spotkanie z nauką, piknik i zabawa dla całych rodzin.

Atrakcje dla miłośników zwierząt

Już tradycyjnie w trakcie Dni SGGW będzie wiele pokazów dla miłośników fauny, które przygotuje Wydział Nauk o Zwierzętach. Na terenie nowej części kampusu (w okolicach budynku 34) będzie można oglądać stado hodowlane alpak.

Gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, dobrze zaaklimatyzował się w Polsce. Szacuje się, że jest ich u nas ok. 700 sztuk. Wydział Nauk o Zwierzętach we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Alpak zaprezentują m. in. pokaz zwierząt obu istniejących ras, czyli Suri i Huacaya, przędzenie włókna na kołowrotku, profesjonalny pokaz strzyży, wykorzystanie tych zwierząt w turystyce, rekreacji oraz alpakoterapii. Można będzie także kupić produkty wykonane z włókna alpaki.   

Uczelniany park zamieni się w mini zoo. Będą tu królować gady, płazy, ryby, raki, pszczoły, pająki i ślimaki. Nie zabraknie ciekawych zwierząt gospodarskich m.in. kur ozdobnych. Jak co roku będzie można podziwiać zwierzęta grające w filmach i reklamach.

Po raz pierwszy w uczelnianym kampusie wystąpi gwiazda kina krowa Melania. Odbędzie się także duża wystawa akwarystyczna połączona z konferencją. Atrakcją pikniku będą pokazy umiejętności psów ratowniczych oraz koni policyjnych.

Studenckie koło naukowe Aves przeprowadzi pokaz sokolniczy, a pszczelarze pokaz tworzenia brody z roju pszczół. Wydział Medycyny Weterynaryjnej zorganizuje prezentację psów do adopcji.

Dla zdrowia i urody

Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz Wydział Nauk o Żywności przygotowały bogatą ofertę dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i poprawić nawyki żywieniowe.

Na stoiskach i w laboratoriach tych wydziałów będą wykonywane pomiary stężenia glukozy, ciśnienia krwi i cholesterolu, składu ciała metodą bioimpedancji, testy wysiłkowe, porady na temat prawidłowego odżywiania oraz diet odchudzających.

Ciekawie zapowiadają się testy daltonizmu smakowego i zapachowego oraz pokazy kulinarne, degustacje wyprodukowanych przez studentów margaryn smakowych, cydru czy liofilizowanych owoców.

Jak co roku na terenie uczelnianego kampusu, na kilku stoiskach swoje produkty będą sprzedawać zakłady przemysłu spożywczego.

Tenis stołowy i pływanie

Nie zabraknie atrakcji sportowych. Rozegrany zostanie turniej tenisa stołowego oraz badmintona, ringo i sztafety biegowe.

Natomiast na basenie sztafety pływackie będą walczyć o puchar rektora SGGW. Na stoisku AZS będzie można ćwiczyć na ergometrze wioślanym. Także dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach i grach sportowych.

Zioła, drzewa i krzewy

Na kiermaszu "Smaki natury i cuda wianki" (stoisko Wydziału Rolnictwa i Biologii) można będzie obejrzeć oraz kupić zioła i rośliny ozdobne.

Wydział Leśny SGGW wraz z kilkoma nadleśnictwami i współpracującymi z wydziałem instytucjami, przygotował dla mieszkańców Warszawy bogatą ofertę drzew i krzewów.

Warsztaty taneczne i chóralne

Aktywnie w uczelnianej majówce będą uczestniczyć organizacje studenckie i zespoły artystyczne. Wystąpią m.in. uczelniane zepoły: LZA "Promni", Klub Sygnalistów Myśliwskich "Akteon", Orkiestra Reprezentacyjna, Chór Kameralny,  formacja taneczna SQER Dance.

Dla chętnych prowadzone będą warsztaty taneczne oraz chóralne.

Coś dla maturzystów

Wszystkie wydziały SGGW zaprezentują swoją bogatą ofertę edukacyjną, a przyszli studenci będą mogli szczegółowo zapoznać się z zasadami rekrutacji na studia. Młodzież otrzyma pełną informację o kierunkach studiów i wydziałach, a także o kursach organizowanych przez uczelniany KURS-AR (www.kursar.pl).

W trakcie Dni SGGW uczelnia zorganizuje konkurs "Start po indeks", w którym mogą wziąć udział tegoroczni maturzyści. W sobotę rano (23 maja) uczestnicy konkursu napiszą test z jednego wybranego przedmiotu, tzn.  biologii lub chemii lub matematyki lub geografii. Już o godz. 14 tego samego dnia uczelnia wręczy zwycięzcom 12 indeksów.

Będzie można zwiedzić uczelnię

Zwiedzić będzie można cały nasz kampus, a w szczególności Park Wodny przy Centrum Wodnym SGGW (zapisać można się na stoisku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska) oraz tradycyjnie uczelniane muzeum.

Natomiast Wydział Medycyny Weterynaryjnej udostępni do zwiedzania Klinikę Małych Zwierząt, Klinikę Koni, stajnię oraz ujeżdżalnię. Zaprezentuje się także współpracująca z uczelnią Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Hipoterapia".

Obchody Dni SGGW rozpocznie uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa profesorowi Tomaszowi Boreckiemu. Prof. dr hab. Tomasz Borecki jest wybitnym uczonym w dziedzinie leśnictwa oraz rektorem naszej uczelni w latach 2002-2008. Uroczystość rozpocznie się 22 maja o godz. 11 w Auli Kryształowej SGGW.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu