Akademia A'Locha. Kolejne spotkanie z hodowcami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-11-2016,15:35 Aktualizacja: 17-11-2016,15:36
A A A

Akademia A'Locha to cykl spotkań hodowców trzody chlewnej z przedstawicielami środowisk akademickich i lekarzy weterynarii. Druga edycja odbyła się pod koniec października w Pabianicach, a tematem przewodnim były najważniejsze problemy branży.

- Akademia A’locha skierowana jest do osób, które chcą rozwijać hodowlę stada podstawowego trzody chlewnej, najtrudniejszą część produkcji trzody. Muszą mieć oni pewną bazę wiedzy, którą my chcemy przekazać, aby wspólnie odbudować rynek trzodowy w Polsce i poprawić wskaźniki ekonomiczne - mówił Piotr Lipiński, kierownik trzody chlewnej De Heus i dodał:

- Wiedzy tej jest sporo, dlatego też podzieliśmy materiał na sześć części i zapraszamy do uczestnictwa w sześciu spotkaniach. Pierwsza edycja dotyczyła ekonomiki produkcji, kolejna będzie poruszać temat loch prośnych, obecna – wprowadzania odpowiednich loszek do stada i obiektów inwentarskich.

Hodowcy trzody chlewnej biorący udział w szkoleniu podkreślali, że chcieliby produkować mięso wysokiej jakości, ale napotykają wiele problemów. Obecna trudna sytuacja na rynku jest wynikiem wieloletnich zaniedbań. Głównym problemem jest jednak niska konkurencyjność wynikająca ze słabej efektywności ekonomicznej.

Hodowcy i producenci świń zza granicy mają odpowiednio skonstruowaną strategię. Inwestują oni w nowoczesne technologie. Na ich produktywność wpływa również staranny dobór genetyki. Ponadto chętnie uczestniczą w licznych targach, konferencjach i stowarzyszeniach.

W porównaniu z nimi polscy producenci są w dużo gorszej sytuacji. Z danych Agencji Rynku Rolnego wynika, że średnie gospodarstwa w Polsce liczą 55 świń. Dla porównania w Niemczech jest to 600, w Belgii 1,3 tys., a w Danii ponad 3 tys.

Szansę na zmianę należy upatrywać w rosnącej świadomości hodowców, chęci zdobywania wiedzy a także rozwoju ferm w cyklu zamkniętym oraz produkcji własnych prosiąt i dbałości o zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom.

Akademia A‘Locha to cykl bezpłatnych szkoleń. Między kolejnymi seminariami eksperci zajmujący się wsparciem hodowców w zarządzaniu stadem podstawowym z grupy A’Locha spotykają się z hodowcami na warsztatach oraz podczas wizyt w ich gospodarstwach.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu