Ziemniaki nie zasługują na złą reputację

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Czechowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2022,13:45 Aktualizacja: 22-12-2022,13:49
A A A

Niekorzystny wpływ ziemniaków na organizm nie wynika wcale z właściwości tych warzyw, ale ze sposobu ich podawania - przekonują autorzy artykułu, który ukazał się w czasopiśmie "Diabetes Care".

Naukowcy z Edith Cowan University (Australia) przekonują, że choć ziemniaki nie przynoszą aż tylu korzyści zdrowotnych, co niektóre inne warzywa, np. nie obniżają ryzyka cukrzycy typu 2, to ich zła sława nie jest niczym uzasadniona, ponieważ w żaden sposób nam nie szkodzą.

Renata Leszczyńska, ziemniaki, pole

Drony pomogą hodowcom ziemniaka

Mgr inż. Renata Leszczyńska przygotowująca rozprawę doktorską w Katedrze Agronomii w Instytucie Rolnictwa jest jedną z pięciu laureatów z SGGW w Warszawie konkursu Preludium Narodowego Centrum Badań. Konkurs ten jest adresowany dla...

Domniemane problemy zdrowotne związane z ziemniakami nie wynikają bowiem wcale z ich właściwości, ale ze sposobu, w jaki się je przyrządza i tego, co im towarzyszy na talerzu.

Badanie, które doprowadziło do takich wniosków, przeprowadzono na grupie ponad 54 tys. osób, mieszkańców Danii. Inspiracją dla naukowców był obserwowany w ostatnich latach wzrost popularności niskowęglowodanowych diet, które powodują, że po ziemniaki obawia się sięgać coraz więcej osób.

Jak przypominają autorzy pracy, wcześniejsze publikacje naukowe wskazywały, że ziemniaki mogą wywierać na organizm szkodliwy wpływ, np. zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. Badania dowiodły z kolei, że ludzie, którzy spożywają najwięcej warzyw (szczególnie zielonych liściastych oraz roślin krzyżowych, takich jak szpinak, sałata, brokuły i kalafior), są o 21 proc. mniej narażeni na rozwój tej choroby.

Zespół, któremu przewodził doktorant Pratik Pokharel, przeprowadził więc własne szczegółowe analizy, które wykazały, że chociaż ziemniaki nie zmniejszały ryzyka cukrzycy, to jednak w żaden sposób go nie podnosiły. - Kilka poprzednich badań sugerowało, że ziemniaki mogą być pozytywnie powiązane z występowaniem cukrzycy, niezależnie od tego, jak są przygotowane. My stwierdziliśmy, że to nieprawda - zapewnia Pokharel.

Badacz przypomina, że ziemniaki mogą być cennym elementem jadłospisu. Zastąpienie nimi białego ryżu i makaronu poprawia jakość diety dzięki błonnikowi i innym składnikom odżywczym znajdującym się w tych warzywach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu