Żywność wolna od GMO. Znakowanie ma wielu zwolenników, podpisy zebrane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2019,8:50 Aktualizacja: 29-03-2019,9:03
A A A

W Sejmie trwa procedowanie ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Podpisy z poparciem dla niej przekazano premierowi.

Petycję wspierającą prawo do wyboru w sklepie żywności wolnej od GMO sygnowało łącznie 42 620 polskich konsumentów. Chcą, aby takie produkty były wyraźnie oznaczone.

ijhar-s, kontrola żywności, bezpieczeństwo żywności, znakowanie żywności, żywność bez gmo

Rząd jest za znakowaniem produktów wytworzonych bez GMO

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych - jako wolnych od tych organizmów. Projekt reguluje zasady znakowania żywności i pasz...

Pismo jest związane z prowadzoną od 2008 roku kampanią obywatelską "Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!", prowadzoną przez Instytut Spraw Obywatelskich (ISO).

Jej finałem ma być uchwalenie przez parlament wspomnianej ustawy o znakowaniu wyrobów bez GMO. Działania zostały zostało poparte badaniami społecznymi pt. "Polacy o GMO", zrealizowanymi na zlecenie ISO przez pracownię Millward Brown.

Okazało się, że 73,1 proc. Polaków domagało się znakowania żywności "wolnej od GMO". A wśród rodziców dzieci poniżej 2 lat takiego chciało tego aż 9 na 10 osób.

- Konsumenci chcą wiedzieć, w jaki sposób i z jakich składników powstała żywność, którą codziennie kupują. W sytuacji szybkiego rozprzestrzeniania się upraw GMO na świecie i coraz powszechniejszego stosowania GMO w żywieniu zwierząt oraz branży spożywczej, informacja o wyeliminowaniu z procesu produkcji składników genetycznie zmodyfikowanych jest dla nich ważna ze względów zdrowotnych i/lub światopoglądowych - podkreśla Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

ijhar-s, kontrola żywności, bezpieczeństwo żywności, znakowanie żywności, żywność bez gmo

"Bez GMO" tylko na opakowaniu. IJHAR-S sprawdza produkty

Używanie określenia "bez GMO" staje się coraz popularniejsze na produktach żywnościowych. Problem w tym, że nie zawsze taka deklaracja jest później potwierdzona w dokumentach. A to już jest karane. Inspekcja Jakości Handlowej...

Jak zaznacza, zebrane i przekazane ostatnio szefowi rządu podpisy, są wyrazem poparcia dla procedowanego w Sejmie projektu ustawy.

- Spodziewamy się sprzeciwu ze strony części biznesu spożywczo-rolniczego przeciwnego znakowaniu. Jednak konsumenci mają pełne prawo do informacji o żywności - wskazuje Górski.

Dorota Metera, ekspert Instytutu Spraw Obywatelskich, zauważa z kolei, że żywność wyprodukowana bez GMO jest znakowana w Austrii od 20 lat, w Niemczech od 10, a we Francji od 7.

- U nas nie. U nas od 11 lat trwa obywatelska kampania, jest wreszcie projekt ustawy, ale nie wiadomo ile jeszcze to wszystko potrwa - narzeka.

Rządowy projekt ustawy o znakowaniu żywności wolnej od GMO wpłynął do Sejmu 21 lutego. 6 marca został skierowany do pierwszego czytania w komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj