Żywność od pola do stołu ma być pod jedną kontrolą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2020,10:40 Aktualizacja: 13-01-2020,11:43
A A A

Sejm skierował projekt ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych do komisji rolnictwa. Wszystkie kluby opowiedziały się za projektem, który powierza IJHAR-S kontrolę żywności od pola do stołu.

Projekt ustawy został przyjęty przez rząd we wrześniu 2019 r, po czym został przekazany do Sejmu. Parlament jednak z powodu upływającej kadencji nie miał czasu zająć się tym dokumentem. Ze względu na zasadę dyskontynuacji projektów, rząd po raz kolejny zaakceptował projekt w grudniu 2019 r. i skierował do Sejmu.

Etykieta Nutri-Score, oznakowanie żywności, wartość odżywcza produktów

Organizacje konsumenckie za nowymi etykietami na żywność

Europejskie organizacje konsumenckie chcą obowiązkowego wprowadzenia na produkty spożywcze w Unii Europejskiej pięciokolorowej etykiety Nutri-Score. Informuje ona o wartości odżywczej produktów w skali od A do E. Etykieta żywnościowa...

Jak informował Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa zakłada połączenie Inspekcji Jakości podległej ministrowi rolnictwa z Inspekcją Handlową, nad którą sprawuje pieczę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dotychczas obie instytucje kontrolowały żywność niezależnie od siebie. Na etapie produkcji i dystrybucji inspekcja jakości, a w sklepach - IH.

- Są to z oczywistych względów działania komplementarne, do tego inspekcje prowadzą swoją działalność na podstawie tej samej ustawy (...), więc aż się prosi, by w tym całym procesie scalania inspekcji żywnościowych w Polsce poczynić oczywisty krok - mówił polityk.

Wskazał, że takie połączenie spowoduje znacznie szybsze reagowanie na ewentualne nieprawidłowości i szybsze wycofywanie produktu o niewłaściwej jakości handlowej, a także potrzebny będzie krótszy czas kontroli i wyeliminowanie możliwości sprzecznych interpretacji.

Wszystkie kluby poselskie poparły ustawę, choć Lewica (poseł Marcin Kulasek) zwracała uwagę, że Inspekcja dostanie więcej obowiązków przy nie wiele większej liczbie etatów i niskich płacach inspektorów.

eksport żywności, Kacper Nosarzewski, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością, trendy żywieniowe

Producenci żywności korzystają na rosnącej zamożności konsumentów

Polski eksport żywności może w tym roku zwiększyć wartość o ponad 2 mld euro (7 proc.). Sprzyjają temu duży popyt na świecie, konkurencyjne ceny i wysoka jakość. Konsumenci mają też coraz więcej środków na produkty wyższej jakości. Eksperci...

Przedstawiciel klubu PO-KO Tomasz Lenz wyraził zaś potrzebę doprecyzowania niektórych przepisów m.in. dotyczących ochrony danych osobowych. Natomiast Jarosław Sachajko (Koalicja Polska) przypominał że PiS obiecywał na początku poprzedniej kadencji utworzenie jednej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności, tymczasem proponowana ustawa dotyczy połączenia zaledwie dwóch inspekcji.

Nowa Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie więc zajmował się kontrolą jakości handlowej produktów rolno-spożywczych - u producenta czy na giełdach żywności prowadzących sprzedaż hurtową oraz nadzorował jakość handlową w obrocie detalicznym np. w sklepach i na bazarach, oraz kontrolował żywność w placówkach gastronomicznych - np. w restauracjach i catering.

Proponowane przepisy co do zasady mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu