Zamiast protestu, dialog. Związkowcy apelują o rozsądek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@apra.pl
30-01-2019,19:00 Aktualizacja: 01-02-2019,9:40
A A A

Okazuje się, że nie wszystkie organizacje rolnicze w jednakowy sposób podchodzą do protestów organizowanych przez AGROunię. To samo dotyczy części związków zawodowych, które zamiast blokowania dróg, apelują o roztropne działania i dialog z rządem.

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w wydanym komunikacie podkreśla, że na bieżąco monitoruje sytuację w rolnictwie, dostrzegając szereg problemów zagrażających prowadzeniu działalności rolniczej.

protesty rolników, blokady dróg krajowych, agrounia, michał Kołodziejczak, jan krzysztof ardanowski, produkcja żywności

Ardanowski o protestach AGROunii. Za każdym razem mają inne postulaty

Postulaty od Sasa do Lasa - tak Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa skomentował w środę postulaty protestujących rolników z AGROunii. Szef resortu rolnictwa pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o protesty rolników...
Związkowcy zwracają uwagę, że formułują wnioski, które później przekazują ministrowi rolnictwa.

"Prowadzimy dialog z rządem w celu realizacji przez rządzących naszych postulatów. Na najbliższym posiedzeniu Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność", które odbędzie się 5 lutego odniesiemy się szczegółowo do wszystkich działań. Oczekujemy na obecność ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego i kontynuację dialogu, aby wypracować potrzebne rozwiązania" - czytamy na stronie związku.

"Uważamy, iż brak dialogu pomiędzy organizacjami rolniczymi prowadzi do osłabienia pozycji rolników, a atakowanie innych organizacji prowadzi do rozbijania środowiska rolniczego" - zaznacza kierownictwo związku.

"W celu budowania konstruktywnego dialogu i wypracowywania rozwiązań dla rolnictwa niezbędne jest ustawowe powołanie Rady Rolniczego Dialogu Społecznego z udziałem rządu, rolników, przetwórców i handlu. Rada Rolniczego Dialogu Społecznego pod auspicjami premiera jest w stanie stanowić rzeczywistą platformę dialogu w rolnictwie wszystkich zainteresowanych stron oraz może zapobiec eskalacji konfliktów społecznych" - zauważa NSZZ RI "Solidarność".

protesty rolników, blokady dróg krajowych, agrounia, michał Kołodziejczak, marian sikora, wiktor szmulewicz, copa cogeca

Blokady dróg mogą zaszkodzić rolnikom. To niebezpieczny protest

Protest na ulicy jest niebezpieczny dla rolników m.in. ze względu na odbiór społeczny takiej akcji - uważa Marian Sikora, szef Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. W poniedziałek w kilkudziesięciu miejscach...

Dlaczego głos związkowców jest wart odnotowania? Przewodniczącą NSZZ RI "Solidarność" jest posłanka PiS Terasa Hałas, a zastępcą przewodniczącej senator PiS Jerzy Chróścikowski. Ze względu na powiązania polityczne organizacja ma praktycznie nieograniczony dostęp do ucha ministra Ardanowskiego. Wiadomo, że obok izb rolniczych ma także największy wpływ na podejmowane w resorcie decyzje.

Już 6 lutego w Warszawie AGROunia organizuje potężną manifestację rolników. Michał Kołodziejczak, lider AGROunii powiedział, że jest to odpowiedź na brak partnerskiego dialogu ze strony ministra rolnictwa. - Z ministerstwem nie udało się porozumieć przez kilka miesięcy, dlatego zwracamy się, do pana prezydenta Andrzeja Dudy, o wspólną pracę z nami na rzecz tego, co w polskim rolnictwie trzeba zrobić, a zrobić trzeba bardzo dużo - podkreślił 28 stycznia pod Pałacem Prezydenckim.

W internecie trwa zbieranie grup chętnych na przyjazd do stolicy. Rolnicy z całego kraju skrzykują się głównie za pośrednictwem serwisów społecznościowych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj