Wścieklizna u kota i kolejnych lisów. Jest apel o szczepienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2021,10:00 Aktualizacja: 23-07-2021,12:58
A A A

Na Mazowszu przybywa przypadków stwierdzenia wścieklizny u dzikich zwierząt z lisami na czele, ale jest też pierwszy przypadek tego śmiertelnie groźnego schorzenia u zwierzaka domowego - kota.

W lipcu - jak wynika z danych mazowieckiego lekarza wojewódzkiego weterynarii - wściekliznę stwierdzono u lisów w miejscowościach: Gózd Małęczyn, (gm. Małęczyn), Sulejówek, (gm. Sulejówek), Zabieżki (gm. Celestynów), Kolonia Zalesice, (gm. Wierzbica) i Lipowo, (gm. Wiązowna).

agresywny bóbr na posesji, Żerniki, Tomaszów Lubelski, inspekcja weterynaryjna

Bóbr atakował krowy. To wścieklizna?

Niecodzienną interwencję zrealizowali strażacy na Lubelszczyźnie. Musieli stawić czoła agresywnemu bobrowi, który atakował krowy na pastwisku. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Tomaszowie Lubelskim został poinformowany,...

Niestety, był też pierwszy w 2021 r. przypadek wścieklizny u zwierzęcia domowego. Stwierdzono ją u kota poddanego eutanazji w miejscowości Maryno, (gm. Jedlnia Letnisko). To musi dawać do myślenia, że zagrożenie rozprzestrzenianiem się śmiertelnej choroby jest poważne, choć jeszcze niedawno wydawało się, że jest zjawiskiem marginalnym i pod pełną kontrolą.

Ogółem na Mazowszu - według stanu na 22 lipca - potwierdzono w sumie 34 przypadki wścieklizny. Wystąpiła u lisów, wspomnianego kota, jenota i sarny. Jeśli chodzi o cały kraj, choroba ta została wykryta w tym roku także u lisa i żbika z woj. podkarpackiego (pow. lubaczowski oraz pow. przemyski).

W woj. mazowieckim od 21 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie wojewody w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatów otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego i miast Radom oraz Warszawa.

Na obszarze zagrożonym wścieklizną zakazano organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, a także organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych (za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii).

wścieklizna na mazowszu, Paweł Jakubczak, wojewódzki lekarz weterynarii

Sarna, nietoperz i lisy z wścieklizną. Sytuacja robi się groźna

28 przypadków stwierdzenia wścieklizny u dzikich zwierząt odnotowano już w tym roku w woj. mazowieckim. Gdy wydawało się, że śmiertelna choroba jest melodią przeszłości, okazuje się, że może powrócić i stwarzać wciąż zagrożenie....

Nakazano natomiast trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu oraz pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Od 8 do 31 lipca mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii z udziałem powiatowych lekarzy prowadzą kolejną w tym roku akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka jest wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Co istotne, przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać, bo zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka.

Jednocześnie służby przypominają, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia (brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł).

Mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, główny lekarz weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj