Sarna, nietoperz i lisy z wścieklizną. Sytuacja robi się groźna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2021,12:55 Aktualizacja: 25-06-2021,13:27
A A A

28 przypadków stwierdzenia wścieklizny u dzikich zwierząt odnotowano już w tym roku w woj. mazowieckim. Gdy wydawało się, że śmiertelna choroba jest melodią przeszłości, okazuje się, że może powrócić i stwarzać wciąż zagrożenie.

Potwierdził to podczas konferencji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Paweł Jakubczak, mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii.

agresywny bóbr na posesji, Żerniki, Tomaszów Lubelski, inspekcja weterynaryjna

Bóbr atakował krowy. To wścieklizna?

Niecodzienną interwencję zrealizowali strażacy na Lubelszczyźnie. Musieli stawić czoła agresywnemu bobrowi, który atakował krowy na pastwisku. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Tomaszowie Lubelskim został poinformowany,...

- Od początku roku borykamy się z chorobą zakaźną, która jest groźna dla ludzi i jest to wścieklizna. To choroba odzwierzęca i wirusowa, którą znamy już od wielu lat. Niestety, ostatnimi czasy dotykają nas rożnego rodzaju choroby zakaźne i niestety powróciła do nas wścieklizna - przyznał Jakubczak.

Ostatni przypadek stwierdzono 22 czerwca w Otwocku i dotyczył lisa. W sumie 5 zakażonych przedstawicieli tego gatunku zarejestrowano w czerwcu. 21 czerwca potwierdzono ponadto wściekliznę u padłego nietoperza w Kozienicach, a 4 czerwca u sarny w Otwocku.

Służby weterynaryjne na Mazowszu apelują do mieszkańców o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną.

Dotyczą m.in. zakazu organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, nakazu trzymania psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu czy pozostawienia zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Inspektorzy przypominają, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement