Wina do oceny. 10. Konwent Winiarzy Polskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2015,10:10 Aktualizacja: 16-08-2015,10:19
A A A

67 winnic z całego kraju zgłosiło 90 win do oceny podczas 10. Konwentu Winiarzy Polskich; tegoroczna edycja odbędzie się w ostatni weekend sierpnia w Jaśle (Podkarpackie). Wina będzie oceniał międzynarodowy zespół specjalistów w branży winiarskiej.

"Konwent ma przynajmniej dwa cele. Z jednej strony jest forum wymiany doświadczeń i miejscem spotkań polskich właścicieli winnic, a z drugiej okazją do ich zinwentaryzowania" - powiedziała PAP prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis" Ewa Wawro.

Do Jasła przyjadą zarówno winiarze-amatorzy, produkujący na potrzeby rodziny i przyjaciół; średni plantatorzy, których produkcję wina wchłania lokalny rynek i turyści oraz właściciele dużych plantacji chcących ze swoją ofertą wejść na międzynarodowe rynki enoturystyczne. W trakcie konwentu zaplanowano seminaria, które zajmą się m.in. opłacalnością produkcji winiarskiej w naszym kraju oraz uprawą niektórych odmian win.

winnice_podkarpacie_enoturystyka_wina_regionalne

Podkarpackie winnice zwiedza dzienne 300 osób

Podkarpackie winnice podczas wakacji zwiedza dzienne nawet 300 osób. „W tym roku szczególnie modne są rowerowe wędrówki po gospodarstwach winiarskich” – powiedziała PAP Life sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy...

Według Wawro, konwent jest "największym tego typu przedsięwzięciem winiarskim w Polsce". Co roku odbywa się w innym regionie. Na Podkarpaciu winiarze będą gościć po raz trzeci; kilka lat temu konwenty odbył się w Jaśle, a potem w Łańcucie.

"Tegoroczna edycja przerosła nasze oczekiwania. Ze względów logistycznych, a także doświadczeń lat wcześniejszych, nie mogliśmy przyjąć wszystkich zgłoszeń; o udziale decydowała ich kolejność. W imprezie weźmie udział blisko 150 osób, reprezentujących 67 polskich winnic oraz zainteresowanych polskim rynkiem winiarskim firm branżowych" – zauważyła Wawro.

Organizatorem tegorocznej edycji jest fundacja "Galicja Vitis", a partnerami są Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia oraz samorząd Jasła.

Organizacje skupiające zainteresowanych uprawą winorośli szacują, że w Polsce jest ponad 500 winiarzy.

Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl na ok. 70 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku; pierwsza winnica powstała w Jaśle.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu