Ustawa o biokomponentach przeszła bez poprawek. Na prośbę ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2017,9:05 Aktualizacja: 29-11-2017,9:21
A A A

Senacka komisja rolnictwa nie wprowadziła poprawek do ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Jej głównym zadaniem jest dostosowanie prawa do przepisów unijnych dotyczących jakości paliw i promocji odnawialnych źródeł energii.

Jak wyjaśnił na posiedzeniu komisji Andrzej Piotrowski, wiceminister energii nowe przepisy muszą wejść w życie do 1 stycznia 2018 r., dlatego prosił o nie wnoszenie poprawek. Poprawki do ustawy przedstawiło Biuro Legislacyjne Senatu, ale miały przede wszystkim charakter techniczny.

biokomponenty i biopaliwa ciekłe, narodowy cel wskaźnikowy, energia z oze, biopaliwa, ncw

Sejm znowelizował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

Sejm znowelizował w piątek ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Według rządu, jej głównym zadaniem jest dostosowanie prawa do przepisów unijnych dotyczących jakości paliw i promocji odnawialnych źródeł energii....

Ministerstwo Energii odnosząc się do tych propozycji przyznało, że część z nich jest zasadna, ale prosi o ich nie wprowadzanie. Po analizie wspomnianych propozycji resort stwierdził, że nie uwzględnienie ich nie spowoduje niewłaściwego rozumienia przepisów. ster.

- Celem ustawy o biokomponentach było utrzymanie dotychczasowych ilości surowców dostarczanych przez rolnictwo. Chodzi też o większe uszczelnienie rynku, co będzie miało pozytywny wpływ na dochody budżetowe - wyjaśnił polityk.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja podnosi z poziomu rozporządzenia RM na poziom ustawy ustalanie NCW, czyli minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych zużytych we wszystkich rodzajach transportu.

W 2017 r. NCW wynosi 7,10 proc., w 2018 - 7,50 proc., w 2019 r. - 8,00 proc., a w 2020 - 8,50 proc.

biokomponenty i biopaliwa ciekłe, ministerstwo energii, Narodowy Cel Wskaźnikowy, energia z OZE

Rząd przyjął projekt noweli o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w sprawie jakości benzyny i olejów napędowych - to główne założenie projektu noweli o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który przyjął rząd. Projekt jest jednym z...

- Kluczowe rozwiązanie, które jest w ustawie to współczynnik redukcji, który umożliwia podmiotom realizujący NCW skorzystanie z obniżonego celu, jeżeli przynajmniej 70 proc. biokomponentów jest uzyskane i wytworzone na terenie kraju. W pełni akceptujemy te rozwiązania, które są w ustawie i uważamy za bezpieczne dla zapewnienia stabilizacji produkcji rolnej - podkreślił Jarosław Wiśniewski z ministerstwa rolnictwa.

Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnej dyrektywy 2015/1513. Sejm wprowadził do rządowego projektu ustawy szereg poprawek, m.in. dotyczących sprawozdawczości.

Do najważniejszych zobowiązań wynikających z dyrektywy 2015/1513 należą ograniczenie możliwości stosowania do wytwarzania biokomponentów roślin zbożowych i innych roślin wysokoskrobiowych, roślin cukrowych i oleistych oraz roślin uprawianych przede wszystkim do celów energetycznych, zwiększenie wykorzystania tzw. biopaliw zaawansowanych, podniesienie do 60 proc. wymaganego poziomu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dla nowych instalacji wytwarzających biokomponenty.

Ponadto od 1 stycznia 2018 r. zostanie wprowadzony wymóg 50-proc. redukcji emisji dla działających instalacji wytwórczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu