Turyści oceniają atrakcyjność Podlaskiego Szlaku Bocianiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2015,8:35 Aktualizacja: 07-05-2015,9:02
A A A

Markowy produkt turystyczny województwa podlaskiego mogą ocenić wszyscy, którzy choć raz go przemierzyli. Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zbiera właśnie na ten temat ankiety.

Podlaski Szlak Bociani liczy 412,5 km. Prowadzi od Białowieży przez Narewkę, Doktorce, Suraż, Kurowo, Tykocin, Pentowo, Dobarz, Osowiec-Twierdzę, Goniądz, Rudawkę, Mikaszówkę, Czerwony Folwark, Wigry, Gulbieniszki, Błaskowiznę, a kończy się w Stańczykach (Warmińsko-Mazurskie).

Szlak wiedzie przez najbardziej atrakcyjne przyrodniczo miejsca w Podlaskiem: od Puszczy Białowieskiej przez Narwiański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską do Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a kończy na zabytkowych akweduktach w Stańczykach, które pochodzą z lat 1912-26.

Na szlaku opisane są wszystkie atrakcje przyrodnicze, turystyczne, zabytki, muzea, grodziska, miejsca gdzie można coś zjeść i przenocować. Podawane są też dystanse do pokonania, dokładne położenia geograficzne poszczególnych miejsc. Jest również kalendarium wszystkich imprez w miejscowościach na bocianim szlaku.

Tytułowe bociany ze szlaku można spotkać w wielu miejscach podczas wędrówki. Są jednak szczególne dedykowane bocianom. To m.in. Pentowo koło Tykocina - noszące tytuł Europejskiej Wioski Bocianiej nadanej temu miejscu przed laty przez niemiecką fundację Euronatur. W jednym gospodarstwie agroturystycznym mieszczącym się w zabytkowym dworku bociany zasiedlają 26 gniazd. Można je tam podglądać m.in. z wieży widokowej.

Ponadto na szlaku znajdują się m.in. Cisowa Góra na Suwalszczyźnie nazywana suwalską Fudżijamą, Kanał Augustowski - cenny zabytek kultury technicznej z pierwszej połowy XIX w. czy Carska Twierdza Osowiec nad Biebrzą.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu