Turyści będą zwiedzać winnice

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2021,13:40 Aktualizacja: 05-07-2021,13:45
A A A

Pięć winnic leżących na Małopolskim Szlaku Winnym uczestniczy w tegorocznej edycji Dni Otwartych Winnic, które zaplanowano w sierpniu i wrześniu. W programie znalazły się zwiedzania i spotkania z gospodarzami, a także degustacje najlepszych win.

Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce poinformował, że inicjatywa co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

ustawa o podatku akcyzowym, produkcja wina, dyrektywa alkoholowa

Mali producenci zyskają na nowelizacji ustawy

Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie wprowadza możliwość stosowania obniżonej stawki na wina i napoje fermentowane produkowane przez małych producentów. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt nowelizacji ustawy...

- To już dziewięć lat na Małopolskim Szlaku Winnym. Przed nami kolejne spotkania z winiarzami, degustacje najlepszych win i mile spędzony czas w wyjątkowych miejscach - wskazał.

W tym roku spotkania zaplanowano w pięciu winnicach znajdujących się na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim, w Dolinie Dunajca oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Inauguracja odbędzie się 1 sierpnia w Winnicy Gródek, potem enoturyści zwiedzą winnice: Zawadka, Zadora oraz Uroczysko. Zakończenie zaplanowano na 12 września w Winnicy Zagardle.

Zapisy na Dni Otwartych Winnic odbywać się będą jedynie drogą mailową i rozpoczną się 12 lipca. Spotkania są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona.

Projekt "Szlak Winny w Małopolsce" realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pod nazwą "Małopolska Gościnna".

Według danych GOT, województwo małopolskie jest przodującym regionem w kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.

Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, powstają tam również słodkie oraz musujące.

W ramach Małopolskiego Szlaku Winnego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza 40 plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu