Szyszko jest zdziwiony, ale szybko odpowie w sprawie puszczy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2016,15:15 Aktualizacja: 20-06-2016,18:28
A A A

Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział szybką odpowiedź dla Komisji Europejskiej w związku z rozpoczęciem przez nią postępowania przeciwko Polsce za decyzję o zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

- Pierwsza odpowiedź, albo inaczej, zapytanie będzie w najbliższym czasie. Rozmawiałem przed chwilą z komisarzem (ds. środowiska Karmenu) Vellą. Jesteśmy w trakcie wyjaśniania różnych wątpliwości - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu Szyszko, który bierze udział w spotkaniu unijnych ministrów ds. środowiska.

wycinka puszczy białowieskiej, puszcza białowieska, komisja europejska, jan szyszko

Bruksela ukarze Polskę za wycinkę Puszczy Białowieskiej?

Komisja Europejska poinformowała, że analizuje odpowiedzi Polski w sprawie decyzji o zwiększeniu wycinki Puszczy Białowieskiej i nie wyklucza podjęcia wobec naszego kraju kroków prawnych. Jan Szyszko, minister środowiska uspokaja: - na pewno...

Polityk wyraził zdziwienie, że KE w ciągu kilku dni napisała raport z pobytu na terenie Puszczy Białowieskiej, tymczasem UNESCO zapowiedziało, że potrzebuje na to kilku miesięcy. Bruksela poinformowała w czwartek, że przy decyzji o wszczęciu procedury o naruszenie prawa UE przeciw Polsce wzięła pod uwagę wnioski z niedawnej wizyty ekspertów KE na terenie puszczy.

- To znaczy, że sprawa jest poważna, że nam wszystkim się spieszy, mnie również, i w związku z tym postaramy się odpowiedzieć szybko - zapewnił minister. Jak podkreślił, na terenie Puszczy Białowieskiej giną siedliska ważne z punktu widzenia obszaru Natura 2000. - Rząd, który mam zaszczyt reprezentować, poinformował KE na początku tego roku, że taka sytuacja występuje i że przystępuje do naprawy - przypomniał Szyszko.

Zapewnił, że Polska przywiązuje ogromną wagę do programu Natura 2000 i uznaje, że powinien być to bardzo ważny instrument do realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju. Jak zaznaczył, koncepcja oznacza powiązanie wzrostu gospodarczego z racjonalnym użytkowaniem zasobów przyrodniczych, a jego świadectwem jest stałość siedlisk i występowania gatunków.
wycinka puszczy białowieskiej, puszcza białowieska, komisja europejska, jan szyszko

W Puszczy Białowieskiej ruszają pierwsze cięcia sanitarne

W Puszczy Białowieskiej rozpoczynają się pierwsze cięcia sanitarne, spór wokół sposobu ochrony tego lasu jednak nie gaśnie. MŚ przekonuje, że człowiek musi pomóc przyrodzie, z kolei ekolodzy chcą pozostawić sprawę samej...

Komisja rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce, wysyłając do Warszawy "wezwanie do usunięcia uchybienia". To pierwszy etap procedury, która może się zakończyć skargą do Trybunału Sprawiedliwości i dotkliwymi karami finansowymi dla państwa członkowskiego.

KE zarzuca Polsce naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej (ws. ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny) oraz dyrektywy ptasiej (ws. ochrony dzikiego ptactwa); obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Ponieważ plan zwiększenia wycinki puszczy może spowodować nieodwracalne szkody dla różnorodności biologicznej, Komisja dała polskim władzom jedynie miesiąc na odpowiedź na pierwsze upomnienie. Zazwyczaj czas na odpowiedź jest dwa razy dłuższy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement