Sylwester Tabor ponownie rektorem Uniwersytetu Rolniczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2024,8:15 Aktualizacja: 07-05-2024,8:16
A A A

Obecny rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, został w poniedziałek ponownie wybrany na tę funkcję. Drugą kadencję rozpocznie 1 września, potrwa ona cztery lata.

Jak poinformowała uczelnia, Sylwester Tabor uzyskał większość głosów - otrzymał ich 51. Jego kontrkandydatka, prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, obecna prorektor ds. nauki, otrzymała 48 głosów. W głosowaniu wzięło udział 99 osób. Oddano 99 głosów ważnych.

Kolegium elektorów Uniwersytetu Rolniczego na kadencję 2024-2028 liczy 100 osób - 50 osób zatrudnionych na stanowisku profesora lub profesora uczelni, 20 osób – stanowią pozostali nauczyciele akademiccy, 10 osób to przedstawiciele pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, 1 osoba to przedstawiciel doktorantów i 19 osób to przedstawiciele studentów.

uk kraków, uniwersytet rolniczy w krakowie, jubileusz, uroczystości

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie świętuje jubileusz 70-lecia

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie świętuje 70-lecie. Uroczystości rocznicowe odbędą się w czwartek i piątek. Rektor uczelni podkreśla, że kształcone są tu kadry nie tylko dla rolnictwa, a dla całego agrobiznesu. Hasło...

Sylwester Tabor jest absolwentem Wydziału Techniki i Energetyki Rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie w 1989 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera mechanizacji rolnictwa i rozpoczął pracę. W 1997 uzyskał stopień doktora, a w 2007 r. stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie inżynierii rolniczej. W 2011 r. objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a od 2019 r. jest profesorem uczelni. W latach 2008–2012 był prodziekanem Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki, a od roku 2012 przez dwie kadencje pełnił funkcję prorektora ds. dydaktycznych i studenckich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W 2020 roku wybrany na rektora Uniwersytetu Rolniczego.

Specjalizuje się w ekonomice produkcji i zastosowaniach OZE w rolnictwie oraz w organizacji, zarządzaniu i inżynierii produkcji. Jego dorobek naukowy i wdrożeniowy obejmuje analizę oraz optymalizację procesów produkcyjnych i przetwórczych z uwzględnieniem zastosowań rozwiązań IT. Jest autorem i współautorem ponad 150 oryginalnych prac naukowych, sześciu monografii, w tym dwóch jako redaktor naukowy. Opracował 23 ekspertyzy na zlecenie przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych oraz wiele publikacji popularnonaukowych.

Był m.in. sekretarzem zarządu Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Zastosowań Informatyki w Rolnictwie, Gospodarce Leśnej i Żywnościowej POL-SITA. W 2012 r. został powołany na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej, był ekspertem marszałka województwa śląskiego w sprawie opracowania strategii rozwoju obszarów wiejskich województwa śląskiego do roku 2030. Jeden z inicjatorów powołanego w 2015 roku pierwszego w Polsce, formalnego związku uczelni publicznych InnoTechKrak.

badanie, uł, kawior, kawior molekularny

Badaczki z Uniwersytetu Łódzkiego opracowują metodę użyźniania gleby kawiorem molekularnym

Badaczki z Uniwersytetu Łódzkiego pracują nad wykorzystaniem w gospodarce ekologicznej odpadu powstającego podczas produkcji kawioru molekularnego. Obecnie pozostałości poprodukcyjne tego wyrobu cukierniczego są trudne do utylizacji. W...

Należy do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, gdzie wchodzi w skład komisji rewizyjnej. Wchodzi w skład rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich przy Prezydencie RP oraz rady ds. pracy i rozwoju, działającej przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W sierpniu 2021 r. został powołany do Rady ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego, która stanowi organ opiniodawczo-doradczy marszałka województwa małopolskiego, a od września 2021 r. wszedł w skład rady naukowej Instytutu Zootechniki – PIB w Balicach.

W lutym 2024 roku został wyróżniony Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku oraz za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej.

Jak czytamy w biogramie rektora, ważnym obszarem jego aktywności jest "budowanie atmosfery służącej identyfikacji uczelni na rynku". Wśród działań służących temu jest m.in. udział w posiedzeniach sejmowej komisji ds. rolnictwa i obszarów wiejskich (IX), Forum Ekonomicznym w Karpaczu, Krynicy Forum, Akademickiej Sieci Kosmicznej. Był też inicjatorem nawiązania współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym a Narodowym Bankiem Polskim, Polskimi Zakładami Zbożowymi oraz przedsiębiorstwami prywatnymi.

Poleć
Udostępnij