Staże w USA dla studentów rolnictwa i ogrodnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
12-10-2016,17:30 Aktualizacja: 12-10-2016,17:33
A A A

Studenci rolnictwa oraz ogrodnictwa mają szansę wziąć udział w płatnych stażach w USA. Na SGGW w Warszawie odbyło się spotkanie z Grzegorzem Łęckim z Uniwersytetu Rolniczego w Ohio w Columbus, który organizuje takie staże.

Grzegorz Łęcki jest absolwentem Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Można kontaktować się z nim bezpośrednio pod adresem: lecki.1@osu.edu.

Staże są płatne i za godzinę pracy można uzyskać od 8 do 10 USD. Wyższe stawki mogą uzyskać studenci zajmujący się projektowaniem terenów zielonych (Architektura Krajobrazu).

Do pracy można wyjechać na 6 lub 12 miesięcy. Po tym okresie można jeszcze pozostać w USA na 1 miesiąc w celach turystycznych. Studenci do pracy wysyłani są po dwie, trzy lub cztery osoby, nigdy pojedynczo. Każda osoba pochodzi z innego kraju.

ekologiczne_staze

Rolnictwo ekologiczne. Bezpłatne staże zagraniczne

Poszukujesz nowych pomysłów na prowadzenie swojego gospodarstwa? Od niedawna prowadzisz ekologiczną działalność rolniczą? A może poważnie myślisz o założeniu własnego gospodarstwa ekologicznego? Wyjedź na zagraniczny staż. Fundacja...

Poszukiwane są osoby do pracy w: szklarniach, kwiaciarstwie, szkółkach drzew owocowych, ogrodach botanicznych, firmach hodowli roślin, hodowli bydła, chowie trzody chlewnej, na polach golfowych, farmach wielkoobszarowych oraz w księgowości w biurach gospodarstw ogrodniczych i rolnych.

Jednym z profitów wynikających z udziału w programie jest bezpłatny wstęp na największą wystawę rolniczą w USA (bilet kosztuje 300 USD).

Podstawowym warunkiem ubiegania się o staż jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Bardzo starannie należy wypełnić aplikację na stronie: http://ohioprogram.org. Jest to w zasadzie jedyny dokument, na którego podstawie dokonuje się selekcji kandydatów. Wskazane jest dołączenie do niej krótkiego filmu, w którym kandydat po angielsku w sposób interesujący przedstawi swoją osobę.

W celu uniknięcia ewentualnych rozczarowań, Grzegorz Łęcki radzi kandydatom, aby bardzo dokładnie przepytać przyszłego pracodawcę o szczegóły stażu. Warto także skontaktować się z osobami, które były już wcześniej w danym miejscu.

Udział w stażu jest płatny. Do końca 2016 r. opłata wynosi 450 USD, a od 1 stycznia 2017 r. wzrasta do 500 USD. Wnosi się ją jednak dopiero w momencie podpisania umowy o staż. Poza tym trzeba ponieść inne opłaty oraz zapłacić oczywiście za przelot.

Grzegorz Łęcki namawia kandydatów, aby składali aplikacje już teraz, bo od stycznia do maja jest najwięcej ofert staży.

Po ukończeniu stażu uczestnicy utrzymują specjalny certyfikat, który ułatwia im później znalezienie pracy. Wskazane jest także otrzymanie opinii od firm, w których odbyło się staż.

Program funkcjonuje od 1979 r. i wzięło w nim do tej pory udział ponad 10 tysięcy studentów z całego świata. Rocznie w stażach uczestniczy ok. 400 studentów z różnych krajów. Programy staży bardzo mocno popiera Departament Stanu Stanów Zjednoczonych.

W Polsce w sądzie złożony jest wniosek o rejestrację Stowarzyszenia Absolwentów TOP Polska zrzeszający stażystów, którzy w przeszłości brali udział w programie. Jego celem jest wspieranie kariery zawodowej młodszych kolegów i koleżanek.

Więcej informacji na temat staży w USA można znaleźć na http://ohioprogram.org.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu