Stawiamy na naturalną i ekologiczną żywność. Z pól, łąk i jezior

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2019,9:30 Aktualizacja: 11-06-2019,9:39
A A A

Ponad 70 procent Polaków stara się kupować rodzimą żywność. Połowa z nas uważa natomiast, że rodzime mięso i wędliny są lepszej jakości niż zagraniczne.

- Trzeba wysiłku, żeby znaleźć produkty, które mają świetną cenę i jednocześnie bardzo dobrą jakość. Myślę o produktach lokalnych, które pochodzą z małych gospodarstw i rodzinnych przedsiębiorstw - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Daria Pawlewska, redaktor naczelna magazynu kulinarno-kulturalnego KUKBUK.

program dla szkół, owoce i warzywa w szkole, mleko, zdrowe nawyki żywieniowe, kowr

Setki milionów złotych pójdą na zdrową żywność w szkołach

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości środków z budżetów polskiego i unijnego w ramach finansowania programu żywnościowego dla szkół w roku szkolnym 2019/2020.   Jak wynika z przedstawionego...

- Oczywiście za takie produkty musimy więcej zapłacić, ale z drugiej strony mamy świadomość, że wspieramy polskich rolników, że pozyskujemy, gotujemy, jemy produkty, które są po prostu bardzo dobrej jakości - dodaje.  

Polacy coraz chętniej sięgają po naturalną i ekologiczną żywność.

Z raportu "Dobre opakowanie ma znaczenie" wynika, że już 84 proc. osób woli produkty naturalne, bez sztucznych dodatków lub konserwantów.

Z kolei raport "Czas na produkty regionalne" wskazuje, że Polacy doceniają regionalne produkty ze względu na jakość, smak i oryginalność.

Najchętniej wybieramy regionalne wędliny, co potwierdzają też inne badania.

Z sondażu zrealizowanego przez SW Research na zlecenie De Heus wynika, że niemal 54 proc. uważa krajowe mięso, wędliny i przetwory mięsne za lepsze od tych zagranicznych.

żywność regionalna, żywność tradycyjna, lara gessler, Daria Pawlewska

Konsumenci doceniają polską żywność. Jest coraz lepszej jakości

Polscy konsumenci coraz częściej kupują krajową żywność i - jak wynika z badań Ipsos - ponad połowa jest skłonna zapłacić więcej za rodzimy niż zagraniczny produkt. - Jakość polskich wyrobów jest z roku na rok coraz lepsza. Wydaje mi się, że...

- Polskie produkty są bardzo konkurencyjne pod względem jakości, jeżeli porównać je z produktami z innych krajów, ponieważ cały czas możemy szczycić się nieskażoną przyrodą. Nieustannie korzystamy z pracy ludzkich rąk, rolników, którym zależy na tym, żeby dawać nam produkt najlepszy, jaki może być. Czyli są to produkty, które bardzo często wytwarza się metodami tradycyjnymi, nie stosuje się żadnej chemii, nawozów sztucznych - przekonuje Pawlewska.

Z badania "Czas na produkty regionalne" wynika, że oprócz wędlin chętnie kupujemy też regionalne miody i słodycze (ok. 16 proc.), soki i syropy (10 proc.), a nieco rzadziej sięgamy po przetwory owocowe i warzywne oraz nabiał. Dodatkowo, na co wskazuje Ipsos w badaniu "Moda na polskość", ponad połowa osób jest gotowa zapłacić więcej za polski produkt.

- Polskie produkty pochodzą z pól i z łąk, z jezior i z rzek. Jesteśmy świetni w produkcji olejów. Jesteśmy też miodową i piwną potęgą. Sery - to jest kolejna taka gama produktów, gdzie szczególnie warto zwrócić uwagę na jakość. Należy szukać zagrodowych, wytwarzanych przez lokalnych wytwórców właśnie, bo to dużo lepszy produkt niż ten, który możemy znaleźć na półce w supermarkecie - wymienia ekspertka.

bezpieczeństwo żywności, inspekcja weterynaryjna, lekarze weterynarii, zakłady mięsne

Brakuje lekarzy weterynarii. Polsce grozi załamanie eksportu żywności

Tak złej sytuacji w Inspekcji Weterynaryjnej jak ma to miejsce obecnie, jeszcze nie było. Ogromne problemy potwierdzili unijni audytorzy, którzy kontrolowali system bezpieczeństwa żywności w naszym kraju. Tymczasem rząd nie wywiązał się z...

Magazyn kulinarny KUKBUK od trzech lat nagradza najlepsze rodzime produkty certyfikatem jakości „KUKBUK Poleca”. W tym roku do konkursu zgłosiło się prawie 300 firm, a ocenianych było blisko 900 wyrobów.

Polskie produkty regionalne często wytwarzane są według starych lokalnych przepisów. Producenci nie zapominają też o estetyce, a to również konsumenci biorą pod uwagę.

- Jestem pozytywnie zaskoczony jakością produktów i sposobem, w jaki zostały wytworzone, czyli źródłem pochodzenia tych produktów, jakością składników, sposobem, w jaki zostały zrobione, a także dbałością o każdy szczegół, o opakowanie - ocenia David Gaboriaud, kucharz i podróżnik.

Lokalne produkty są też często wytwarzane z dbałością o szczegóły. Małe firmy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbanie, bo to mogłoby oznaczać utratę dobrej opinii.

Dlatego oprócz dbałości o smak i wykonanie, producenci przykładają dużą wagę do samego procesu produkcji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement