Brakuje lekarzy weterynarii. Polsce grozi załamanie eksportu żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2019,17:40 Aktualizacja: 26-04-2019,18:00
A A A

Tak złej sytuacji w Inspekcji Weterynaryjnej jak ma to miejsce obecnie, jeszcze nie było. Ogromne problemy potwierdzili unijni audytorzy, którzy kontrolowali system bezpieczeństwa żywności w naszym kraju.

Tymczasem rząd nie wywiązał się z obietnic przeznaczenia w pierwszym kwartale tego roku 40 mln zł na podwyżki dla lekarzy weterynarii z Inspekcji Weterynaryjnej.

bezpieczeństwo żywności, inspekcja weterynaryjna, lekarze weterynarii, ministerstwo rolnictwa

Inspekcja weterynaryjna musi otrzymać wsparcie, ale ministerstwo jest bezradne

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wraz z 12 innymi organizacjami 21 stycznia wysłał pismo do ministerstwa rolnictwa, w sprawie akcji protestacyjnej pracowników inspekcji weterynaryjnej. "Z upływem...
Kryzys kadrowo-finansowy w Inspekcji Weterynaryjnej po raz pierwszy może wpłynąć bezpośrednio na eksport polskiej żywności - ostrzega Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Stany Zjednoczone postawiły polskiemu rządowi ultimatum w sprawie zatrudnienia ok. 50 lekarzy weterynarii do nadzoru zakładów mięsnych eksportujących do USA.

W 2018 r. eksport ten wart był 631 mln zł. W tej chwili trwają gorączkowe poszukiwania dodatkowych 4 mln zł na sfinansowanie wymaganych przez USA etatów. Jeżeli się to nie uda, w połowie lipca Amerykanie wprowadzą embargo na polską wieprzowinę. Niestety, z powodu niskich pensji lekarzy w Inspekcji Weterynaryjnej trudno znaleźć chętnych. Embargo ze strony USA może przynieść efekt domina i mogą dołączyć się do niego kolejne państwa.

Katastrofalną sytuację w Inspekcji Weterynaryjnej potwierdziła Komisja Europejska, która opublikowała raport z wynikami przeprowadzonego w lutym audytu dotyczącego przestrzegania przez Polskę unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt oraz bezpieczeństwa żywności. Wizyta zespołu audytowego była efektem publikacji dziennikarskich pokazujących proceder nielegalnego uboju zwierząt bez nadzoru lekarsko-weterynaryjnego.

wieprzowina, ASF, USA, Stany Zjednoczone, eksport mięsa do USA

Jeżeli Amerykanie zablokują polską wieprzowinę, czekają nas potężne straty

Czy Stany Zjednoczone zdecydują się na wprowadzenia embarga na polską wieprzowinę? Zagrożenie jest bardzo realne, ponieważ niedofinansowana Inspekcja Weterynaryjna nie daje gwarancji, na których tak bardzo zależy Amerykanom. Teraz wszystko w...
Unijni inspektorzy stwierdzili m.in. znaczny niedobór lekarzy weterynarii na poziomie powiatowych inspektoratów weterynarii oraz rosnącą ilość obowiązków nakładanych na Inspekcję Weterynaryjną. Wpływało to na liczbę kontroli, które czasami nie były wykonywane właśnie z powodu braków kadrowych oraz rotacji personelu.

W raporcie zwrócono uwagę na potrzebę poprawy sytuacji kadrowej i podniesienie wynagrodzeń pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz wynagrodzeń za czynności urzędowe wykonywane z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że do podobnych wniosków doszedł również drugi unijny audyt, który odbył się na przełomie marca i kwietnia. Stwierdzono w nim, że urzędowy system kontroli żywności jest właściwie skonstruowany, ale grozi mu niewydolność z powodu braków kadrowych i finansowych w Inspekcji Weterynaryjnej.

paweł niemczuk, główny lekarz weterynarii, wołowina, słowacja

Szef weterynarii : nie ma możliwości, aby mięso zagrażające zdrowiu pojawiło się w sprzedaży

Nie ma możliwości, aby mięso wołowe, które zagrażało zdrowiu i życiu, pojawiło się w sprzedaży, czy to w Polsce, czy też w innych krajach - powiedział PAP Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Jak dodał, profilaktycznie wycofano z...

W konsekwencji może dojść do podważania wiarygodności polskich służb weterynaryjnych oraz do pozbawienia Polski możliwości eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego do krajów trzecich.

- Apelujemy do ministra rolnictwa o natychmiastowe przeznaczenie dodatkowych środków na funkcjonowanie Inspekcji Weterynaryjnej. Dalsze ignorowanie tej sytuacji i działanie na zasadzie "jakoś to będzie" grozi poważnymi konsekwencjami, które odczuje cała polska gospodarka - mówi Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Samorząd lekarsko-weterynaryjny przypomina, że przedstawiciele ministerstwa rolnictwa wielokrotnie obiecywali przeznaczenie do końca marca na podwyżki dla Inspekcji Weterynaryjnej kwoty 40 mln zł, jako pierwszej transzy z 160 mln zł niezbędnych do wzmocnienia IW.

Do tej pory z obietnicy się nie wywiązali, co znacznie obniża wiarygodność tej instytucji i grozi zaostrzeniem protestu.Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA