Spółdzielnie mogą być szansą dla drobnych rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Pasek PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2018,8:10 Aktualizacja: 14-05-2018,8:23
A A A

Organizowanie się w spółdzielnie zajmujące się np. skupem, handlem i przetwórstwem może pomóc w rozwoju drobnym rolnikom - mówił Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa w Szczucinie (woj. małopolskie) podczas spotkania z gospodarzami.

Polityk spotkał się z mieszkańcami miejscowości w ramach cyklu spotkań PiS prowadzonych pod hasłem "Polska Jest Jedna", przedstawiając program rządu resortu, dotychczasowe osiągnięcia i plany na przyszłość.

spółdzielnie rolników, ministerstwo rolnictwa, produkty rolne, sprzedaż produktów rolnych, krzysztof ardanowski

Spółdzielnie szansą dla rolników. Ustawa trafiła do podkomisji

Kompleksowa regulacja zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni rolników - to cel projektu ustawy o spółdzielniach rolników. Dokument został odesłany do prac w sejmowej podkomisji. Wniosek o powołanie podkomisji zgłosił...

Uczestnicy spotkania pytali go m.in. o szanse rozwoju dla dwuzawodowych rolników z małych gospodarstw, jakie przeważają w rejonie Szczucina.

- Cały program, wszystkie działania są po to, żeby z tego korzystali wszyscy rolnicy i osoby, które chcą wyjść z rolnictwa i prowadzić działalność gospodarczą. Mamy różnego rodzaju propozycje. Teraz została przyjęta ustawa, że cała Polska jest strefą ekonomiczną, która umożliwia właśnie takim osobom, chcącym uruchomić jakiś rodzaj produkcji, na korzystanie po pierwsze z ulg podatkowych, po drugie z dotacji na rozpoczęcie tej działalności - powiedział minister.

- Problemem, szczególnie jeżeli chodzi o małe gospodarstwa, jest organizacja skupu, handlu i przetwórstwa. Dlatego mówiłem o spółdzielniach, np. przetwórczych warzyw i owoców. Możemy wesprzeć dużą giełdę rolno-towarową, która w tym województwie jest potrzebna. Zajęliśmy się rynkami hurtowymi, zamierzamy uruchamiać sprawę sieci centrów dystrybucyjno-handlowych Polska smakuje, tylko nie możemy iść w kierunku, by rząd zastąpił gospodarowanie stworzeniem przedsiębiorstw. To nigdy nie będzie efektywne, muszą się pojawić spółdzielnie albo osoby, które będą tym zarządzały, bo już nie możemy wrócić do centralnego skupu, punktów skupu itd. - mówił Jurgiel.  

spółdzielnie rolników, ministerstwo rolnictwa, produkty rolne, sprzedaż produktów rolnych, sejmowa komisja rolnictwa

Czasy spółdzielni minęły? Rolnicy nie chcą działać razem

- Niechęć do spółdzielni jest w Polsce pokoleniowa. Nie chciałbym, aby ziściło się powiedzenie, że to pokolenie musi umrzeć, żeby w Polsce zakwitła spółdzielczość. I aby władze podejmowały właściwe decyzje - przekonuje poseł Zbigniew...

Minister zadeklarował wsparcie grup producenckich. - Jeżeli będzie taka potrzeba, wprowadzimy program, żeby koszty zarządu przez 4 do 5 lat były opłacane np. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszty zarządu, tzn. prezes i zastępca, a reszta (kosztów - PAP) to już musi wynikać z działalności producenckiej - sprecyzował.

Wśród możliwości poprawy sytuacji rolników szef resortu wskazał także pozyskiwanie inwestorów zewnętrznych, jak to się dzieje np. w woj. podlaskim.

Przypomniał także, że "zostało już opublikowane rozporządzenie w sprawie dotacji do restrukturyzacji małych gospodarstw i w najbliższym czasie będzie można wnioski w tym zakresie składać, otrzymując środki na restrukturyzację małych gospodarstw".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
TRANSMISJA NA ŻYWO - EKMA