Słaby początek kwartału dla gospodarki. Rosną obawy ekonomistów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2016,15:10 Aktualizacja: 22-11-2016,15:38
A A A

Początek czwartego kwartału okazał się niezbyt dobry dla polskiej gospodarki - tak ekonomiści oceniają opublikowane dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w październiku.

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w minionym miesiącu wzrosła o 4,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o 3 proc. Natomiast produkcja przemysłowa w spadła o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z wrześniem o 2,5 proc., z kolei w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 20,1 proc. rdr.

pkb, produkt krajowy brutto, wzrost gospodarczy, beata szydło, gospodarka

Gospodarka spowalnia. Eksperci są zaniepokojeni, a premier uspokaja

Obserwowane spowolnienie polskiej gospodarki jest prawdopodobnie sytuacją przejściową. Gorsze wskaźniki makroekonomiczne notowane są też w innych krajach - powiedziała w środę premier Beata Szydło. Nieco inne zdanie na ten temat mają eksperci....

Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej o 5,4 proc. rdr oraz wzrostu produkcji o 1,1 proc. w ujęciu rocznym.

Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Polbanku uważa, że wyniki gospodarki za październik nie napawają optymizmem - uplasowały się wyraźnie poniżej rynkowych oczekiwań. W przypadku produkcji mieliśmy do czynienia z drugim najsłabszym wynikiem w tym roku.

- Potwierdziły się nasze obawy, że między innymi za względu na czynniki kalendarzowe, produkcja przemysłowa może być w październiku niższa niż miało to miejsce rok wcześniej. Skala spadku była jednak silniejsza od założeń (...). Na danych ponownie wyraźnie ciążyły wyniki górnictwa, które po miesięcznej przerwie powróciło do wyraźnych spadków. Poniżej przysłowiowej kreski uplasowały się jednak także wyniki przetwórstwa przemysłowego - zauważyła ekonomistka.

Według niej także wyniki sprzedaży detalicznej świadczą o niskim prawdopodobieństwie poprawy koniunktury.
gospodarka, PKB, wzrost PKB, rząd, Waldemar Grzegorczyk, prognoza resortu finansów

Prognoza PKB za cały 2016 rok to 3,4 proc.

Prognoza wzrostu PKB w całym 2016 r. wynosi 3,4 proc. - poinformował w środę w Katowicach wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Przedstawiona przez niego prognoza jest zgodna z oczekiwaniami resortu finansów...

Ekonomiści z BZ WBK też zwracają uwagę na kolejne słabe dane z polskiej gospodarki. "Nawet jeśli październikowe dane były pod negatywnym wpływem mniejszej liczby dni roboczych, to pokazują w dalszym ciągu słabość aktywności ekonomicznej w obliczu słabego eksportu i wyhamowania w inwestycjach. Konsumpcja pozostanie głównym czynnikiem napędzającym wzrost, ale sprzedaż detaliczna też dziś rozczarowała" - ocenili w komentarzu.

Według Łukasza Kozłowskiego, eksperta Pracodawców RP pierwsze odczyty wskaźników makroekonomicznych za październik nie tylko nie świadczą o tym, że długo oczekiwana poprawa koniunktury w polskiej gospodarce w ostatnim kwartale roku do tej pory nie nadeszła, lecz wręcz następuje jej dalsze pogorszenie.

- Sprzedaż detaliczna rozczarowuje, ale stosunkowo nieznacznie. Mimo wszystko przy tak dobrej sytuacji na rynku pracy oraz ogromnym wsparciu finansowym dla gospodarstw domowych w postaci programu 500+, można byłoby oczekiwać więcej. Spadek wartości produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym budzi znacznie większe zmartwienie - uważa Kozłowski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj