"S" złoży w Sejmie projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2016,12:30 Aktualizacja: 01-09-2016,12:59
A A A

Ograniczenie handlu w niedziele przewiduje obywatelski projekt ustawy, który ma być złożony w Sejmie w piątek. Zakaz handlu nie będzie dotyczył m.in. stacji benzynowych, kwiaciarni, piekarni i aptek. Projekt ustawy przygotowała NSZZ "Solidarność".

Piotr Duda, przewodniczący "S" poinformował, że pod projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę zebrano już ponad 350 tys. podpisów. Oświadczył, że podpisy pod projektem ustawy będą zbierane aż do momentu podpisania jej przez prezydenta.

podatek od sprzedaży detalicznej, sieci handlowe, hipemarkety, podatek handlowy

Podatek handlowy wszedł w życie

1 września weszła w życie ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek handlowy). Rząd założył, że w 2017 r. podatek przyniesie budżetowi 1,6 mld zł. wpływów. Paweł Szałamacha, minister finansów wyjaśniał, że podatek jest...

Henryk Kowalczyk, szef komitetu stałego Rady Ministrów powiedział, że rząd patrzy na nią "z zainteresowaniem, jak na każdą inicjatywę obywatelską". - Deklarujemy, że na pewno tak jak nad każdą inicjatywą obywatelską pochylimy się (nad tym) i nie zostanie odrzucone w pierwszym czytaniu - powiedział.

Zgodnie z projektem zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych, m.in. sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów materiałów budowlanych oraz domów wysyłkowych.

W projekcie zapisano, że przepisy objęłyby także: franczyzobiorców, przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o "umowę agencji" (z wyłączeniem stacji paliw), przedsiębiorców prowadzących handel obwoźny i obnośny.

W projekcie proponuje się, aby w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mógłby się odbywać do godz. 14.

W projekcie przewidziano jednak szereg odstępstw od zasady zakazu handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji do godz. 13.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu