Rząd nie zostawi rolników samych. Deszczu jak na lekarstwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2019,12:35 Aktualizacja: 10-05-2019,13:36
A A A

- Zagrożenie suszą w Polsce jest poważne, monitorujemy sytuację - poinformował w piątek Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa zapewnił, że rolnicy nie zostaną bez pomocy.

Szef resortu wyjaśnił, że zagrożenie suszą nie jest jednakowe - lepsza sytuacja panuje np. na południu kraju, gdzie padał deszcz. Na niektórych obszarach Polski - jak mówił - opady były jednak symboliczne. - Jeżeli problemy suszowe będą się utrwalały, będzie podejmowana decyzja Rady Ministrów o uruchomieniu środków - zapewnił polityk.

susza rolnicza, niedobór wody, opady deszczu, Bożena Nosecka, IERiGŻ

Susza może spowodować nieurodzaj wielu upraw. Eksperci alarmują

Pogoda w maju będzie kluczowa dla upraw polowych, w tym owoców i warzyw - uważa dr Bożena Nosecka z IERiGŻ. Wskazuje, że jeżeli susza się utrzyma, to zbiory będą mniejsze, ale ceny warzyw nie muszą wzrosnąć. Ekspertka zaznaczyła, że w tym...

Dodał, że takie zapewnienie otrzymał od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Rolnicy bez pomocy nie pozostaną - zaznaczył. Przypomniał, że w związku ze skutkami ubiegłorocznej suszy, rząd na pomoc rolnikom przeznaczył ponad pół miliarda euro.

Szef resortu rolnictwa dodał, że sytuacja suszowa monitorowana jest również u naszych sąsiadów, regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Susza coraz bardziej doskwiera m.in. Czechom i Słowakom.

Poinformował, że spotykał się z ministrami rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o osiem państw i ustalono, że do Komisji Europejskiej zostanie wystosowana odpowiednia prośba, by była ona przygotowana do uruchomienia ewentualnej pomocy ze środków europejskich.

- Nie może być jak w ubiegłym roku, że Komisja Europejska nie udzieliła żadnej pomocy, nie uruchamiając funduszy kryzysowych - zauważył.

mała retencja, zbiorniki retencyjne, gromadzenie wody, jan krzysztof ardanowski, marek gróbarczyk

Rzad przygotowuje program budowy małych zbiorników retencyjnych

- Przygotowujemy program budowy małej retencji - prawdopodobnie będzie to program pilotażowy, obejmujący dwa-trzy województwa - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Bruksela zgodziła się na przesunięcie ok. 1 mld zł na...

Minister poinformował ponadto, że Komisja Europejka zgodziła się na przesunięcie w ramach obecnego PROW ok. 1 mld zł na gospodarowanie wodą na obszarach wiejskich. - Kończymy przygotowywać program, który jeszcze w tym roku będzie realizowany - zapewnił.

Ardanowski wyjaśnił, że na początku zostanie uruchomiony pilotaż, w którym dofinansowywane będą inwestycje związane z małą retencją i systemami nawadniającymi.

Dodał, że pilotaż będzie prowadzony np. w dwóch województwach, gdzie występują wysokiej jakości gleby rolne, lecz z powodu braku wody następuje ich degradacja, plony są coraz mniejsze.

Szef resortu rolnictwa przypomniał ponadto, że od przyszłego roku ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na uruchomić ogólnopolski program poprawy retencji.

W Polsce retencjonujemy ok. 4 mld m sześc. wody rocznie, to stanowi ponad 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki w wyniku, m.in. opadów czy topnienia śniegu. Program retencji ma podnieść współczynnik retencji do 15 proc.
 

Poleć
Udostępnij