Komornik a zwrot akcyzy za paliwo rolnicze
Ministerstwo Sprawiedliwości odniosło się do wniosku o wydanie interpretacji w zakresie możliwości zajęcia przez komornika środków, które wpływają na konto rolnika z tytułu zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze.
Wielkimi krokami zbliża się drugi tegoroczny termin naboru wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej. Gospodarze od 1 sierpnia do 1 września br. będą mogli wnioskować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych) o zwrot akcyzy z oleju napędowego zakupionego w okresie od 1 lutego do 31 lipca. Pierwszy nabór miał miejsce w lutym.

Tyle długu rolników przejął KOWR za ziemię. Będzie dodatkowa ochrona przed komornikami
Bez weryfikacji komornika
Izby rolnicze 7 maja br. wystąpiły do Ministerstwa Sprawiedliwości (MS) w sprawie wydania interpretacji prawnej w zakresie możliwości zajęcia przez komornika środków, które wpływają na konto rolnika właśnie z tytułu zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. W odpowiedzi Departament Prawa Cywilnego i Gospodarczego MS informuje jednoznacznie, że obecne przepisy nie przewidują możliwości wyłączenia spod egzekucji środków pieniężnych pochodzących ze zwrotu podatku akcyzowego za olej napędowy wykorzystywany w rolnictwie.
„Obecnie zasady zwrotu tzw. akcyzy rolniczej reguluje Ustawa z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości weryfikacji przez komornika źródeł pochodzenia środków przed dokonaniem zajęcia konta bankowego ani po jego dokonaniu” – czytamy na portalu rolniczego samorządu.
Bez podstaw do zmiany prawa
Jak wnika z tej analizy, w ocenie resortu sprawiedliwości brak jest dostatecznych podstaw uzasadniających podjęcie prac legislacyjnych polegających na wprowadzeniu przepisów przewidujących zwolnienie spod egzekucji należności otrzymanych przez rolników tytułem zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (odpowiedź MS w całości jest dostępna tutaj).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś