Rosyjskie embargo nie zaszkodziło gospodarce Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2015,12:55 Aktualizacja: 03-11-2015,13:32
A A A

Polska gospodarka praktycznie nie zauważyła wprowadzonego przez Rosję embarga na żywność - piszą we wtorek w rosyjskim dzienniku "Wiedomosti" Jewgienij Gontmacher, rosyjski ekonomista i Ernest Wyciszkiewicz, polski politolog.

Ocenę tę zawarli w artykule dotyczącym rezultatów wprowadzonego przez Rosję w 2014 roku zakazu importu produktów żywnościowych z krajów UE. Autorzy analizują skutki rosyjskich kontrsankcji dla Rosji i dla Polski.

rosyjskie embargo, eksport towarów rolno-spożyczwych, rosja-ue

Rosyjskie embargo nie zahamowało unijnego eksportu

Embargo nałożone przez władze w Moskwie na produkty rolno-spożywcze z Unii pogorszyło wyniki w eksporcie sektora mleczarskiego, owoców i warzyw, natomiast wzrósł wywóz mięsa.   Komisja Europejska podaje, że od sierpnia...

"Sankcje sprawiły, że działalność wielu polskich podmiotów gospodarczych stała się trudniejsza. Część z nich znalazła się w kłopotach, nawet na skraju bankructwa" - przyznają autorzy. Jednak dodają "częściowe odszkodowania ze środków UE, wsparcie rządu przy poszukiwaniu nowych nabywców w Azji Wschodniej, Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, a wreszcie najważniejsze - umiejętność adaptacji polskich przedsiębiorców pozwoliły nie tylko na uniknięcie spadku eksportu, ale i na zachowanie jego pozytywnej dynamiki".

Rosja była dla Polski tradycyjnym rynkiem zbytu produktów rolnych, dlatego wydawało się, że embargo na polską żywność było "celnym ciosem" - wskazują autorzy. Według nich opierano się na założeniu o "absolutnie mitycznym, bezgranicznie chłonnym i niemożliwym do zastąpienia rynku rosyjskim".

Strata ważnego rynku miała skłonić polskich rolników i sadowników do wywarcia presji na elity polityczne kraju. Opierano się na założeniu o wpływowej pozycji grup społecznych dotkniętych embargiem.
wycofywanie owoców i warzyw, rosyjskie embargo, wsparcie dla producentów owoców i warzyw

Bruksela formalnie przedłużyła wsparcie dla rolników w związku z embargiem

Największą pomoc przewidziano dla polskich sadowników, którzy mogą wycofać z rynku za odszkodowaniem 296.200 ton jabłek i gruszek. Program wsparcia ma obowiązywać do końca czerwca 2016 roku. Dla naszych rolników przewidziano...

Tymczasem polski eksport stale rośnie, a udział w nim Rosji spada - piszą autorzy, przytaczając wyniki polskiego eksportu z lat 2014-15. Sankcje sprawiły, że w 2014 roku wartość sprzedaży produktów rolnych do Rosji spadła o 30 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a praktycznie do zera spadły dostawy owoców, warzyw i orzechów.

Ale przy tym ogółem polski eksport produktów rolnych wzrósł w 2014 roku o 7,1 proc., a w pierwszej połowie 2015 roku o 6,4 proc. "Założenie, że los polskiego producenta zależy od rynku  rosyjskiego, okazało się błędne" - piszą autorzy.

W podsumowaniu autorzy oceniają, że restrykcje wprowadzone przez Rosję "tylko wzmocniły racjonalne przekonanie polskich producentów o konieczności dywersyfikacji rynków zbytu i niewiązania się w swej strategii z rynkiem rosyjskim ze względu na jego niestabilność i nieprzewidywalność. Co więcej, rosyjskie kontrsankcje były impulsem do dawno rozważanego zwiększania aktywności na rynkach pozaeuropejskich".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement