Rolnicza "Solidarność" zapowiada duży protest 10 maja w Warszawie. "Będzie uderzał w Zielony Ład"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2024,9:45 Aktualizacja: 05-04-2024,9:46
A A A

NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych zakończyła strajk okupacyjny w ministerstwie rolnictwa, ale protesty się nie kończą - poinformował w czwartek przewodniczący związku Tomasz Obszański. Przekazał, że rolnicy dostali informację, że w przyszłym tygodniu spotka się z nimi premier Donald Tusk.

"Zakończyliśmy protest okupacyjny. Protesty będą trwały na ulicach, w miastach. Akcja protestacyjna będzie dalej trwała" - powiedział Obszański podczas konferencji prasowej przed budynkiem MRiRW. Zapowiedział też "duży protest ‘Solidarności’ pracowniczej i ‘Solidarności’ rolniczej i wszystkich związków, które się przyłączą, rolników wszystkich organizacji" na 10 maja w Warszawie.

"Przygotowujemy się do tego protestu. Ten protest będzie uderzał w szeroko pojęty Zielony Ład" - poinformował. "Nie możemy wyjść z Unii Europejskiej, ale mamy być państwem narodowym, suwerennym i decydować sami o sobie" - podkreślił.

"Wyszliśmy z gmachu ministerstwa rolnictwa po proteście, po strajku okupacyjnym, który trwa trzeci dzień. Dostaliśmy informację, że pan premier Tusk spotka się w przyszłym tygodniu z rolnikami, o co zabiegaliśmy i na czym na zależało" - przekazał Obszański, zaznaczając, że nie wiadomo jeszcze, czy spotkanie odbędzie się w środę, czy w czwartek. "Mówi się o środzie" - dodał.

Przyznał, że przedstawiacie NSZZ „S” RI, opuszczając budynek ministerstwa, nie są do końca usatysfakcjonowani, ale "jest pewien progres". Zaznaczył, że NSZZ „S” RI dba o szeroko pojęte rolnictwo, o przetwórstwo rolno-spożywcze.

protest rolników, manifestacje, posłowie, biura poselskie

Protesty rolnicze przed biurami posłów w całej Polsce. W ruch poszły obornik i gnojowica

W czwartek rolnicy w całym kraju protestowali przed wybranymi biurami poselskimi. Byli m.in. przed biurem poselskim marszałka Sejmu Szymona Hołowni, gdzie przynieśli słomę i gnojowicę w pojemnikach. Protest trwał też w siedzibie...

"Nie było rozmów o hodowli, produkcji tytoniu, owoców miękkich, o produkcji ziół, o tych wszystkich sektorach, na których zależy Solidarności, bo trzeba mówić o rolnictwie bardzo szeroko, a nam zależy na tym, żeby kompleksowo były załatwiane sprawy całego rolnictwa" - zaznaczył Obszański. "Dlatego wczoraj wieczorem rozmawialiśmy z ministrem Siekierskim (minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski - PAP) o tych sprawach. Rozmawialiśmy dzisiaj rano, rozmawialiśmy po południu" - dodał.

Według przewodniczącego NSZZ SRI, dotychczasowe rozmowy z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, i wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem były "dosyć trudne".

"Wczoraj większa cześć organizacji rolniczych wyszła. Uzyskano dofinansowanie i gwarancje do sprzedaży zboża od 200 do 300 zł. (...) Dla nas to było niezadawalające" - stwierdził.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu