Rolnicy zjechali do Belwederu i przekazali prezydentowi bochen chleba

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2022,8:05 Aktualizacja: 12-09-2022,8:28
A A A

Wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa, dzięki swojej pracy zapewniają krajowi i społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił Andrzej Duda w trakcie Dożynek Prezydenckich w Belwederze.

Tegoroczne uroczystości Dożynek Prezydenckich odbyły się na dziedzińcu Belwederu. Na specjalnie zbudowanej scenie starostowie dożynek przekazali prezydentowi tradycyjny bochen chleba. W uroczystości wzięli udział m.in. Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Andrzej Duda, Dożynki Jasnogórskie, Jasna Góra, bezpieczeństwo żywnościowe

Prezydent dziękuje rolnikom. Dzięki wam dla wszystkich starcza chleba

Jesteśmy na Jasnej Górze, żeby dziękować za ten rok dobrych plonów, bez wielkich klęsk żywiołowych - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników....

- Te dożynki symbolicznie wieńczą rok, wieńczą sezon zbiorów gospodarzy a zarazem stanowią podziękowanie. Podziękowanie za rok pracy, za to, co udało się z pól zebrać, za to, że rodzinom udało się przeżyć kolejny rok, przetrwać w gospodarstwie i w sprawach domowych, rodzinnych - powiedział Duda.

Podkreślił, że dla prezydenta moment, kiedy przybywają do niego na zaproszenie rolnicy, jest przede wszystkim po to, żeby podziękować i złożyć hołd wszystkim ludziom, którzy w Polsce pracują na roli. - Wszystkim, którzy prowadzą gospodarstwa, a tym samym dzięki swojej pracy zapewniają nam, całego naszemu krajowi, naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe - zaznaczył dodając, że jest to jedno z absolutnie fundamentalnych i najważniejszych, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państwa i byt społeczeństwa.

W przemówieniu Duda skazał, nawiązując do słów z homilii wygłoszonej podczas wcześniejszej mszy św. przez bpa Leszka Leszkiewicza, że obecnie "żyje się w Polsce na poziomie najwyższym w historii". - Ale to jeszcze nie jest to, czego byśmy chcieli - zaznaczył.

dopłaty do nawozów, Janusz Wojciechowski, Henryk Kowalczyk, wsparcie dla rolnictwa, ceny żywności

MRiRW pracuje nad kolejnymi dopłatami do nawozów

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że resort pracuje nad kolejnym wsparciem dla rolników na zakup nawozów. Polska już raz skorzystała z takiej pomocy unijnej. Wicepremier pytany o dopłaty do nawozów powiedział,...

Prezydent przyznał, że mamy trudny kryzysowy czas, zwłaszcza, jeśli chodzi o ceny energii. - Cieszę się ogromnie, że udało się doprowadzić do tego, że będą wypłacane dodatki węglowe, dodatki energetyczne, to ogromnie ważne dla utrzymania gospodarstw rolnych, a bardzo często gospodarstw domowych. Potrzebna jest ta pomoc, dobrze, że jest. To pokazuje, że władze rozumieją, czym jest rolnictwo, czym jest rolnik i jaka jest jego zasługa dla kraju - powiedział gospodarz dożynek.

- To był trudny rok dla rolnictwa z powodu pandemii i wojny, która spowodowała wzrost cen i uratę wschodnich rynków zbytu. Te trudności, niestety, nie mijają, wobec tego dalej jest potrzeba wspierania rolnictwa – powiedział z kolei minister Kowalczyk, przyznając, że wzrost cen produktów rolnych nie rekompensuje gospodarzom zwiększonych wydatków, np. z powodu wzrostu cen nawozów.

Komisarz Wojciechowski podkreślał natomiast, że rolników obowiązuje i wspólna polityka rolna i krajowy plan strategiczny. Jak podkreślił udało się to, żeby mieć więcej suwerenności jako kraj jeśli chodzi o rolnictwo.

branża mięsna, branża mleczna, dostawy prądu do zakłaków, Henryk Kowalczyk, bezpieczeństwo żywnościowe

Gdyby trzeba było wyłączać prąd, branże mleczarska i mięsna będą chronione

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, że w razie konieczności przerw w dostawach prądu, branże mleczarska i mięsna będą traktowane priorytetowo. - Zdaję sobie sprawę, że branża mleczarska, przetwórcza niepokoi się choćby zaopatrzenie w...

Mówił, że jest świadom obaw rolników, że plan strategiczny będzie ograniczać produkcję rolną; zapewniał, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Dodał, że Polska jako jedyna zastosowała rekompensaty z powodu wysokich cen nawozów w dużej skali. Kolejna obawa, którą chce rozwiać to to, czy pieniądze dla rolników "są pewne".

- 25 mld euro to fundusze przewidziane dla Polski na 5 lat, 2023-2027. I stanowczo potwierdzam to są fundusze pewne, na pewno trafią do polskich rolników - zapewnił polityk.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu