Prezydent dziękuje rolnikom. Dzięki wam dla wszystkich starcza chleba

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2022,8:05 Aktualizacja: 05-09-2022,8:07
A A A

Jesteśmy na Jasnej Górze, żeby dziękować za ten rok dobrych plonów, bez wielkich klęsk żywiołowych - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników.

Prezydent mówił, że przez ostatnie 40 lat na Jasną Górę co roku przybywają kolejne pokolenia rolników, by modlić się i dziękować Matce Boskiej za opiekę.

- Także i w tym roku, mimo że znów nadszedł trudny rok - po pandemii koronawirusa, po wszystkich trudnościach na rynku gospodarczym z tym związanych, przyszedł czas rosyjskiej napaści na Ukrainę: zdradzieckiej, okrutnej wojny, która zatrzęsła nie tylko naszą częścią Europy, ale całą Europą i światem - powiedział.

Janusz Wojciechowski, Krajowy Plan Strategiczny dla WPR, dobrostan zwierząt

Komisarz pisze do rolników. Dziękuje za wkład w bezpieczeństwo żywnościowe

Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa w specjalnym liście dożynkowym podziękował polskim rolnikom za trud i wkład w bezpieczeństwo żywnościowe kraju i Europy. "Proszę przyjąć - i to nie tylko z okazji tradycyjnych dożynek wraz z...

Duda zaznaczył, że wojna spowodowała problemy na rynku energetycznym, inflację, a także - co dotyka bezpośrednio polskich rolników - wzrost cen nawozów. - Jesteśmy tutaj, żeby dziękować, że ten rok - mimo że tak trudny w polityce, a także w gospodarce światowej, światowej gospodarce żywnościowej - w Polsce jest rokiem dobrych plonów, jest rokiem, który przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych niszczących plony i trud pracy rolników - powiedział.

Podziękował też rolnikom za zapewnianie w Polsce bezpieczeństwa żywnościowego. - Dziękuję, że poza ważnymi elementami bezpieczeństwa militarnego czy energetycznego, wy zapewniacie bezpieczeństwo żywnościowe, jedno z absolutnie fundamentalnych, bez którego nie wyobrażam sobie kraju. Nie wyobrażam sobie powrotu kolejek i sytuacji, kiedy trzeba się troszczyć o to, co położyć na stole, a pamiętacie czasy, kiedy ludzie w miastach zastanawiali się, co położyć na stole w Wigilię - powiedział prezydent.

Dziękował rolnikom za to, że dzięki ich pracy na co dzień dla wszystkich Polaków starcza chleba, a jeszcze - jak mówił - produkowana przez nich żywność z roku na rok stanowi coraz większą pozycję eksportową.

Prezydent powiedział, że zadaniem polityków jest realizowanie słów papieża Jana Pawła II, że polskie rolnictwo wymaga nieprzerwanej opieki i wsparcia ze strony państwa. Zaznaczając, że w tym roku rząd zdecydował się wesprzeć rolników przy zakupie nawozów, podziękował za zapobiegliwe przeznaczenie 4 mld zł na dopłaty w związku z drastycznymi wzrostami cen nawozów sztucznych.

Duda zachęcił także rolników do korzystania z programów, finansowanych ze środków unijnych, takich jak wsparcie na budowę systemów nawadniania czy na wsparcie młodych rolników.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu