Rolnicy mają problemy po budowie gazociągu. Chcą odszkodowania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2023,14:40 Aktualizacja: 14-02-2023,12:42
A A A

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej przedstawił ważny wniosek Rady Powiatowej PIR w Siemiatyczach. Dotyczy  nieprawidłowości po budowie gazociągu Polska-Litwa w latach 2020-2022.

Podlaski samorząd rolniczy otrzymuje zgłoszenia od gospodarzy, na działkach których były prowadzone prace związane z budową rurociągu. Chodzi konkretnie o to, że nie został w ich ocenie przywrócony pierwotny stan gleby.

wycieku gazu na polu, uszkodzony gazociąg, Komorowo, orka, KP PSP Gniezno

Wyciek gazu na polu. Traktorzysta zahaczył pługiem gazociąg?

Na Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) wpłynęła informacja o uszkodzonym gazociągu w miejscowości Komorowo. Zadysponowano tam jeden zastęp z JRG w Gnieźnie oraz dwa zastępy z OSP w...

"W pasie budowy o szerokości ok. 28 m gleba, mimo wykonywanych z trudnością zabiegów agrotechnicznych, pozostaje nieprzepuszczalna, brak jest warstwy organicznej lub jest przemieszana z gliną. W konsekwencji stojąca woda uniemożliwiła uprawę lub znacząco zmniejszyła plony. Rolnicy zwracają się z prośbą o ocenę struktury gleby oraz o odszkodowania związane z obniżaniem jakości uprawianych gruntów" - napisał w wystąpieniu Marek Siniło, wiceprezes Zarządu PIR.

Pismo skierowane jest do Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu i spełnieniu oczekiwań poszkodowanych gospodarzy.

Warto dodać, że to kolejny przykład inwestycji publicznej, która dotyka negatywnie gospodarzy. W związku z m.in. budową dróg wielu właścicieli gruntów rolnych utraciło działki, a nawet całe gospodarstwa. Często na rekompensaty czekali latami, a ich wysokości nie mogły być satysfakcjonujące.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu