Rolnicy chętnie przyjmują zmiany. Cyfryzacja ARiMR nieunikniona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2020,14:55 Aktualizacja: 02-09-2020,15:01
A A A

- Dążymy do tego, żeby umożliwić rolnikom załatwienie jak największej liczby spraw drogą elektroniczną. Mamy wiele sygnałów, że akceptują takie rozwiązania - zapewnił Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR.

Szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że nowy okres programowania unijnej polityki rolnej będzie wymagał rozwiązań cyfrowych.

kontrole na miejscu, arimr, tomasz nowakowski, aplikacja na smartfony dla rolników

ARiMR ograniczy kontrole na miejscu. Rusza aplikacja na smartfony

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chce od września uruchomić w całym kraju aplikację na smartfony, która ma być platformą do kontaktu z rolnikami - poinformował Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR. Obecnie system funkcjonuje...

Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu niewielka grupa beneficjentów składała (1 proc.) wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet, a teraz jest to powszechne.

- Oczywiście część rolników wciąż korzysta z tradycyjnych rozwiązań i pozostaną one dostępne, ale zachęcamy do korzystania z narzędzi cyfrowych - zarówno ARiMR jak i ośrodki doradztwa rolniczego pomagają i informują jak to wygląda w praktyce - zaznaczył.

Nowakowski przyznał, że jeszcze w tym roku część rolników (ok. 300 tys. osób) ubiegała się o dopłaty przez złożenie oświadczenia w formie pisemnej, ale to prawdopodobnie ostatni rok, gdy taka forma była możliwa.

Zauważył, że wszyscy potrzebują czasu na mentalne przestawienie się na komunikację cyfrową, dlatego "dajemy tę możliwość, żeby bez konieczności odwiedzania placówki ARiMR móc załatwić sprawę".

Zaczęło się od wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie. W 2018 r. została uruchomiona aplikacja eWniosekPlus i był to technologiczny przełom.

Tomasz Nowakowski, ARiMR, zaliczki na poczet dopłat bezpośredich, wsparcie dla rolnictwa

ARiMR zatwierdza wnioski i będzie gotowa do wypłaty zaliczek

Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR zapewnił, że agencja jest przygotowana do wypłacania zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. W tym roku mają wynosić 70 proc. należnej kwoty, a przypadku płatności z PROW 85 proc. - Na ten moment wnioski obszarowe,...

Kolejnym krokiem był portal do rejestracji zwierząt gospodarskich (IRZplus). Chodzi o to, że wszystkie zmiany w stadzie rolnik może zgłaszać przez internet.

Obecnie producent rolny ma możliwość sprawdzenia w portalu IRZplus, zobaczenia jak wygląda stan zwierząt w gospodarstwie i jednocześnie może zgłosić dokument o zmianach w stadzie, który jest "procedowany" przez pracowników Agencji już tylko w celu sprawdzenia czy został wypełniony poprawnie.

Usprawnienie funkcjonowania bazy będzie polegało na tym, że wnioski o zmianach będą zgłaszane drogą elektroniczną, a zatwierdzać będą nadal pracownicy ARiMR.

- Najbliższe plany cyfryzacyjne Agencji to wprowadzenie mobilnej aplikacji na smartfony dla rolników, która usprawni prace tzw. kontroli na miejscu. Wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w całej instytucji i teledetekcja, czyli wykorzystanie zdjęć satelitarnych do rozpoznawania upraw na działkach rolnych - wyliczał prezes.

W najbliższym czasie ARiMR ogłosi przetarg na przygotowanie systemu elektronicznego obiegu dokumentów, bo taki system jest konieczny do usprawnienia pracy instytucji.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu