Rolnictwo znowu w kampanii wyborczej. Co teraz obiecują?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2019,8:10 Aktualizacja: 10-10-2019,8:14
A A A

- Zaczęliśmy negocjować nowy budżet w Unii Europejskiej, obejmie on również wspólną politykę rolną - mówił w Kozietułach pod Grójcem (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu, który odwiedził firmę Viktoria (organizacja producencka zrzeszająca sadowników) dodał, że rząd ma specjalny plan dla wsi - unowocześnienia i modernizacji oraz wyrównania dopłat dla rolników.

Szymon Szynkowski vel Sęk, janusz wojciechowski, komisarz ue do spraw rolnictwa, wyrównanie dopłat bezpośrednich

Polska liczy, że dopłaty dla rolników będą szybciej wyrównane

- Dzięki temu, że komisarzem rolnictwa w KE będzie Janusz Wojciechowski uzyskaliśmy bardzo silne narzędzie, dzięki któremu będzie można przyśpieszyć proces wyrównania dopłat dla rolników - ocenił Szymon Szynkowski vel Sęk,...

Polityk tłumaczył, że, aby te negocjacje były jak najbardziej skuteczne, podjęliśmy się zadania bardzo trudnego, ponieważ zaproponowaliśmy, żeby resort rolnictwa UE został przypisany do Polski.

Jak mówił, mało kto dawał nam szansę powodzenia. - Ale prowadząc negocjacje i dyplomacje na zapleczu w Brukseli wiedziałem tydzień po tygodniu, że nasze szanse rosną. I pokazaliśmy tym samym naszą skuteczność, ponieważ otrzymaliśmy ten resort i tę tekę do spraw rolnictwa - dodał premier.

Przypomniał, że Janusz Wojciechowski został zatwierdzony na unijnego komisarza ds. rolnictwa. Jak mówił będzie odpowiedzialny m.in. za to, żeby doprowadzić w najbliższych kwartałach, latach do coraz bardziej sprawiedliwego podziału dopłat dla rolników, do bardziej sprawiedliwego również przydziału środków na rozwój obszarów wiejskich.

- I to jest bardzo dobra wiadomość dla polskich rolników. To jest bardzo dobra wiadomość na przyszłość, ponieważ będziemy mogli w skuteczniejszy sposób niż do tej pory, realizować nasze polskie interesy - wskazał.

żywność ekologiczna, produkcja żywności ekologicznej,jan krzysztof ardanowski, żywność wysokiej jakości, sady orzechowe

Produkcja żywności wysokiej jakości szansą dla Polski

- Dopłacanie tylko do filozofii życia w zgodzie z naturą to absurd. Przez błędne unijne rozwiązania dochodziło do sytuacji, w których na setkach hektarów powstawały słynne sady orzechowe - mówi Jan Krzysztof Ardanowski,...

Morawiecki podkreślił, że rząd stara się udzielać wsparcia rolnikom. - Rzeczywiście, żeby w tym trudnym, arcytrudnym modelu biznesowym dopomóc, mamy specjalny plan dla wsi. Plan unowocześnienia, modernizacji - mówił.

Podał przykład spółdzielni Viktoria, wyposażonej w nowoczesne maszyny, sprzęt, który z jednej strony pozwala na automatyzację, a z drugiej, żeby człowiek mógł coraz więcej zarabiać.

Mówiąc o polskiej drodze do państwa dobrobytu, szef rządu wskazał m.in. na wyrównanie dopłat dla rolników czy strategię wyrównywania strat np. w sytuacji, kiedy rolnictwo dotknie klęska suszy. Przypomniał, że na pomoc dla rolników z tego tytułu rząd przeznaczył kwotę blisko 2,5 mld zł.

- I w tym roku również już jesteśmy gotowi z wypłatami dla rolników w związku z suszą, która też niestety dotknęła rolnictwo - zapowiedział. Dodał, że w Unii Europejskiej Polska ma długofalową strategię w obszarze klimatu, długofalową strategię zmian w energetyce czy w gospodarce cyfrowej.

Morawiecki przekazał, że Polska wspólnie z Niemcami i Francją będzie walczyć o wysokie dopłaty do wspólnej polityki rolnej w UE, w tym także dla polskich rolników.

Zapewnił też, że nasz kraj będzie zabiegał o powstanie długofalowej strategii rozwoju rolnictwa w UE, która obejmie przede wszystkim interesy polskich rolników. Chodzi o to, by wspólna polityka rolna była bardziej wspólna, a nie polegała na walce jedni przeciw drugim.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu