Resort przejął od samorządu dwie kolejne szkoły rolnicze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2019,14:15 Aktualizacja: 02-10-2019,14:21
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski podpisał w Bydgoszczy dokument, na mocy którego powiat mogileński przekaże resortowi rolnictwa prowadzenie szkoły rolniczej w Bielicach, a powiat nakielski szkoły rolniczej w Samostrzelu.

Dzięki temu, od 2021 roku, do grupy resortowych szkół rolniczych dołączą jeszcze dwie z województwa kujawsko-pomorskiego - poinformowało ministerstwo.

szkoły rolnicze, jan krzysztof ardanowski, początek roku szkolnego, ministerstwo rolnictwa

Minister pisze do uczniów. Szkoła rolnicza to dobry wybór

"Wierzę, że uczniowie klas pierwszych szybko przekonają się, że wybór szkoły rolniczej był słuszny" - napisał w liście z okazji inauguracji roku szkolnego Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa. "To miejsce, w...

"Zakładamy, że wzorem wcześniej przejętych od samorządów szkół rolniczych, także i w tym przypadku zaowocują działania polegające na unowocześnieniu kształcenia w tych szkołach, polepszeniu warunków do nauki, otwarciu się na szerszą współpracę z wyróżniającymi się gospodarstwami rolnymi, pracodawcami i przedsiębiorcami, a także na wymianie doświadczeń z partnerami szkół zagranicznych" - powiedział szef resortu cytowany z komunikacie.

Dodał, że ministerstwo chce, aby te placówki odpowiednio kształciły kadry dla branży rolniczej, wspierały rozwój nowoczesnego rolnictwa i sektora rolno-spożywczego oraz promowały region w którym funkcjonują.

Zdaniem Ardanowskiego, szkoły rolnicze powinny stać się jednym z ogniw transferu wiedzy do praktyki oraz kreowania procesów innowacji gospodarczych służących podnoszeniu poziomu i zwiększeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa. Stąd też decyzja o rozszerzeniu sieci resortowych szkół rolniczych.

Zespół Szkół Rolniczych w Piotrowicach, piotrowice, lublin, sąd w kraśniku,  mecenas Piotr Janas

Nauczyciele z rolniczej szkoły pozwali absolwentkę. Niebawem wyrok

We wrześniu ma zapaść wyrok w sprawie absolwentki Zespołu Szkół Rolniczych w Piotrowicach pod Lublinem. Do sądu za pomówienia pozwali ją nauczyciele oraz dyrekcja placówki. Nad tematem pochylają się dziennikarze "Kuriera...

W efekcie przeprowadzonych rozmów i negocjacji z samorządami powiatowymi, minister w latach 2017-2019 przejął do prowadzenia od jednostek samorządu terytorialnego 8 szkół, a od 1 stycznia 2020 roku planowane jest przejęcie kolejnej.

Resort jest już organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny nad 53 szkołami rolniczymi w całym kraju.

Szkoły funkcjonują w różnych województwach, w większości na terenach wiejskich.

Kształcenie w nich obejmuje zagadnienia związane z rolnictwem, hodowlą zwierząt, weterynarią, mechanizacją rolnictwa i agrotroniką, a także gastronomią, obsługą konsumenta, czy też projektowaniem terenów zieleni oraz ogrodów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement