Raty rosną, rolnicy nie są w stanie spłacać kredytów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2022,9:20 Aktualizacja: 06-12-2022,9:33
A A A

Przytłaczająca większość rolników musi wspierać się środkami z kredytów, by prowadzić, a przede wszystkim rozwijać gospodarstwa. Tymczasem raty w ostatnich miesiącach rosły w takim tempie, że pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązań.

Na ten problem zwracano w Parzniewie podczas XIV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych. "W związku z drastycznie wzrastającą wysokością oprocentowania do kredytów, gdzie przyznane środki nie pokrywają dofinansowań do odsetek kredytów preferencyjnych przyznanych bankom (ARiMR dopłaca 3 proc., a resztę płaci rolnik - w obecnej chwili wychodzi to minimum 8,5 proc. i to już nie są preferencyjne warunki), Krajowa Rada Izb Rolniczych wnosi o podjęcie działań, aby utrzymać płynność finansową gospodarstw, ponieważ rolnicy nie są w stanie płacić zwiększonych rat. Taką sytuacją są zaniepokojone też banki, które udzieliły kredytów. Obawiają się, że część kredytobiorców nie będzie w stanie spłacać kredytów ze zwiększonymi odsetkami" - czytamy w relacji KRIR.

aplikacja "zgłoś szkodę rolniczą", straty z powodu suszy, szacowanie strat, KRIR

KRIR chce zmiany rozporządzenia w sprawie pomocy suszowej

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem o pilne zmiany w rozporządzeniu dotyczącym pomocy suszowej, tak aby wszyscy rolnicy mogli złożyć dokumenty wymagane do uzyskania pomocy. Rolniczy samorząd zaznaczył, że zmienione...

Podczas posiedzenia podkreślano ponadto, że sytuacja na rynku nawozów nie zmienia się na lepsze. Ceny wciąż są bardzo wysokie, co skutkuje obniżeniem opłacalności produkcji, a rolnicy mają problem z ich zakupem. Z pewnością wpłynie to negatywnie na produkcję i w konsekwencji na bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Rolniczy samorząd w następstwie dyskusji wnosi też do władz o dalszą pracę nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie możliwości łączenia lat pracy w ZUS i KRUS do nabywania praw emerytalnych oraz proporcjonalnego naliczania emerytur do liczby kwartałów ubezpieczenia w KRUS.

W czasie spotkania poruszono też kwestia cen energii elektrycznej. Zdaniem krajowej rady, stawki energii dla rolników powinny pozostać na poziomie zamrożonej, ubiegłorocznej ceny 70 proc. zużycia, a nie dla każdego gospodarstwa w postaci limitu 3000 KW. To zdaniem delegatów zapewniłoby sprawiedliwą pomoc rolnikom, jak dla innych grup społecznych.

"W związku z pojawiającymi się informacjami, że w programie pomocy na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych (w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności) ma być wprowadzone kryterium dochodów, wyrażamy sprzeciw wobec takich planów. Jasne zasady udzielania pomocy winny być określone przed ogłoszeniem naboru wniosków, a nie w trakcie" - podkreśla KRIR.

Do tego izby postulują jak najszybsze przekazanie do konsultacji społecznych projektów rozporządzeń do Krajowego Planu Strategicznego. Chodzi o rychłe wypracowanie jak najlepszych rozwiązań, aby rolnicy mogli otrzymać płatności.
 

Poleć
Udostępnij